MojAndroid

Káble, všade samé káble. Bez nich by sme si život ani nevedeli predstaviť. Potrebujú ich aj smartfóny. Či už na nabíjanie alebo môžu poslúžiť na prepojenie telefónu s počítačom. Pomocou nich presúvate fotografie, hudbu alebo iné súbory. Káble sú jednoducho dôležitou súčasťou nášho života a stretávame sa s nimi denno-denne.

K nám sa na test dostali microUSB a USB-C káble od spoločnosti EL DIRECT. Pomocou microUSB si už síce svoje najnovšie smartfóny nenabijete, keďže microUSB pomaly vymiera, no ak vlastníte starší telefón, prípadne iné zariadenie, ktoré microUSB port obsahuje, tieto káble vám poslúžia dobre.

Vyrábajú sa v 5 farbách:

  • ružová
  • biela
  • čierna
  • červená
  • modrá

K nám sa dostali všetky okrem červenej. Najzaujímavejšou vlastnosťou káblov je to, že dokážu svietiť. Výrobca deklaruje až 360 stupňovú svietivosť, čiže podľa jeho slov svietia do každej strany. Samozrejme len v prípade, keď sú zapojené.

Balenie

Kábel je zabalený v čiernej krabičke. Tá je trochu veľká, no vyzerá veľmi dobre. Sú na nej zobrazené obidva konce kábla, čiže štandardný USB konektor a microUSB/USB-C konektor. Obrázok dokonca ponúka 3D efekt, takže pri dotyku cítite hrany. Po otvorení krabičky v nej nájdeme samotný kábel, ako aj biely matný sáčok, v ktorom je zabalený. Nenachádza sa tu žiadny nepotrebný návod, ktorý aj tak nikto nečíta.

Po vybratí káble zo sáčku máte pocit, že bude naozaj celkom dobrej kvality. Je hrubý, pričom obidva jeho konce sú zosilnené. Všetkým ale nemusí vyhovovať jeho povrchová úprava. Tá je gumená, no na dotyk nie veľmi príjemná. Dizajnu kábla nemáme čo vytknúť, vyzerá jednoducho dobre. Strana, na ktorej sa nachádza štandardný USB konektor je značne predĺžená a pevná, ohýbať sa dá až po niekoľkých centimetroch. To môže byť nevýhodou v prípade, že máte nabíjačku tam, kde nie je veľa miesta. V tomto prípade vám bude takéto riešenie prekážať. Výhodou ale na druhej strane bude jeho pevnosť.

Obojstranný microUSB kábel

Veľmi zaujímavým riešením je microUSB konektor, ktorý je obojstranný. Práve najväčším problémom tohto konektora je to, že ho musíte  do zariadenia zasunúť tým správnym smerom. S tým majú mnohí problém a nedarí sa im to dokonca ani na druhýkrát. Je to naozaj výborné a označili by sme to za najlepšiu vlastnosť tohto kábla. Konektor síce do zariadení ide trochu ťažšie, no nie je s tým žiadny problém. Takéto riešenie tu malo byť už dávno. Síce sa to nevyrovná USB-C konektoru, no je to určite príjemným prekvapením. Otázkou je, že či toto obojstranné riešenie po nejakom čase nepoškodí zariadenie, do ktorého kábel zasúvate, keďže to naozaj ide o trochu ťažšie.

Používanie

Ihneď po zasunutí kábla do nabíjačky či počítača si všimnete jeho hlavný ťahák. Je ním svietenie. Ako už bolo spomenuté, kábel dokáže svietiť. Lenže aj toto je riešené veľmi zaujímavo. Pri podrobnom preskúmaní samotného kábla si všimnete pásiky, ktoré ním prechádzajú. Presne tie dokážu svietiť. Nesvietia ale všetky naraz. Svieti každý tretí pričom sa efektne posúvajú a kábel doslova “žije”. Nie je to len statické svietenie, efekt je dynamický a veľmi pekný.

Takto vyzerá kábel v noci

Problém môže nastať v noci, pokiaľ necháte nabíjať svoj smartfón. Kábel vám bude svietiť do očí a to niekomu môže prekážať. Výhodou môže byť aj to, že keď sa telefón nabije, svetlo sa automaticky vypne.

Nabíjanie zariadení, rovnako ako prenos dát zvláda hravo. Smartfóny, ktoré sme ním skúšali nabíjať sa nabili prakticky za rovnaký čas ako s originálnymi káblami. Samozrejme, platí to len v prípade štandardných nabíjačiek a spôsobov nabíjania. Ako mnohí viete, väčšina dnešných výrobcov ponúka svoju vlastnú technológiu rýchleho nabíjania a ak ju chcete využívať, originálny kábel je jednoducho nutnosťou. V prípade, že využijete tento, svoj smartfón bez problémov nabijete, no rýchlosť bude o poznanie nižšia.

Ideálny na cesty

Dĺžka kábla je len 90 centimetrov. Nehrozí tak nechcené zamotanie a manipulácia s ním je veľmi jednoduchá. Pokiaľ vám nevadí, že je trochu hrubší, môžete z neho mať ideálneho a zaujímavého pomocníka na cestách. Rovnako dobre sa hodí aj na prepojenia smartfónu s počítačom, v tomto má krátky kábel výhodu. Na domáce nabíjanie by sme ho však neodporúčali, tam sa predsa len hodí dlhší.

Záverečné hodnotenie a cena

Veľmi zaujímavý kábel, ktorý nesklame kvalitou spracovania a ponúka veľmi zaujímavé riešenia, ktoré len tak ľahko nenájdete. MicroUSB koncovka je obojstranná, za čo si zaslúži pochvalu. Podsvietenie je veľmi efektné a vyzerá dobre, no na druhú stranu môže v noci rušiť. Pokiaľ rozmýšľate nad kúpou nového kábla, kúpou tohto určite neurobíte chybu. Kábel nám na testovanie zapožičal internetový obchod mp3.sk, microUSB kábel môžete aktuálne kúpiť za 8,99 €. Cena USB-C variantu je 13,99 €.

6.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+