MojAndroid

Online komunita dnes oslavuje neštandardný sviatok. Na 17. júla totiž už od roku 2014 každoročne pripadá svetový deň emodži. Ide teda o akúsi oslavu rozličných smajlíkov, ktoré dnes už úplne prirodzene používame v online komunikácii. Hoci skôr v tej neformálnej. V biznis sektore sa na takúto doplnkovú formu komunikácie ešte stále často pozerá cez prsty.

Pri príležitosti “World Emoji Day” si pripomíname vznik a popularitu digitálnych smajlíkov. To, že k tomu dochádza práve 17. júla nie je žiadnou náhodou. Môže za to totiž emoji kalendára, ktorá na smartfónoch iPhone zobrazovala práve 17. júl, z čoho sa následne stalo akési zlaté pravidlo pre svet “digitálnych piktogramov”.

WhatsApp ako rebel

 

Okrem toho, že emotikony v písanej komunikácií predstavujú zaujímavý doplnok, praktické využitie nachádzajú aj v trochu nečakaných oblastiach. Napríklad sa dajú v bankovníctve využívať ako alternatíva k číslam pri takzvaných PIN kódoch.

Aký zmysel majú emodži v komunikácii?

Prečo vlastne emotikony využívame v komunikácii? Prieskum agentúry 2muse z roku 2019 nám na túto otázku prináša celkom jasné odpovede:

  • lepšie vyjadrujú aktuálne pocity (77 %)
  • vnášajú emóciu do textu (64 %)
  • sú vtipné (61 %)
  • pomáhajú vyjadriť myšlienku trefnejšie ako písaný text (42 %)

Do tohto prehľadu dôvodov by sa asi mala zaradiť aj lenivosť – nechce sa mi písať text, tak jedným kliknutím posielam emodži. Prípadne možnosť neviem, čo presne povedať, tak posielam prstík alebo smajlíka…

Zaujímavosti zo sveta emodži

Prvý telefón s podporou emodži bol predstavený v roku 1997 v Japonsku. Obsahoval ich 90. Neskôr boli pridané do štandardu unicode a v praxi ich používame dodnes. V roku 1999 bol vytvorený prvý set emodži, ktorý bol použiteľný vo viacerých zariadeniach. Vytvoril ho Shigetaka Kurita ako cielenú náhradu za textovú komunikáciu pre mobilné platformy.

Zdroj: emojipedia.org

Zariadenia s Androidom podporujú emodži odlišne, na základe verzie operačného systému. Spoločnosť Google pridala ich natívnu podporu v júli 2013, s príchodom Androidu 4.3. Do klávesnice sa dostali v novembri 2013 pre zariadenia s Androidom 4.4. Najväčšia zmena prebehla s príchodom Androidu 7.0 Nougat. Pridané boli emodži Unicode 9, možnosť zmeny odtieňa pleti a tiež množstvo nových emodži.

Zoznam sa pravidelne rozširuje a dnes existuje už 3304 všeobecne uznávaných emodži. Unicode Consortium, ktoré sa stará o štandardizáciu rôznych znakov a písma, dnes v štandarde Unicode 13.0 rozoznáva skutočne obrovské množstvo smajlíkov. Pre porovnanie, v roku 2017 to bolo 2666 oficiálnych emotikonov a v roku 2015 iba 722.

Emodži sa stali tak veľkou súčasťou kultúry, že v roku 2017 dokonca vznikol animovaný film The Emoji Movie. To bol nápad :(…

Pár zaujímavostí

Portál Emojipedia pravidelne zverejňuje zaujímavé štatistiky, ktoré sa týkajú “digitálnych piktogramov”.

  • Emodži obsahuje 1 z 5 príspevkov na sociálnej sieti Twitter.
  • Cez Facebook Messenger je každodenne odoslaných 5 miliárd! emodži.
  • Už v polovici roka 2015 sme emodži mohli nájsť v polovici z komentárov na Instagrame.
  • Iba 7% z aktívnych používateľov emodži používa symbol broskyne 🍑 pre označenie samotného ovocia. Podobne to bolo asi aj s baklažánom 🍆…
  • S príchodom pandémie nového koronavírusu sa do popredia najpoužívanejších dostal aj emotikon tváre s rúškom 😷. Špekuluje sa, že práve táto “postavička” bude neoficiálnym symbolom roka 2020.
  • Emotikony sa prirodzene vyvíjajú v reakcii na aktuálne spoločenské dianie. Príkladom ja napríklad zmena obrázkov zbraní, ktorá sa udiala v ostatných rokoch či pridanie “pohlavne neutrálnych” postavičiek.

Náš tip
Czemoji: Aj ponožky v sandáloch majú svoj emotikon
17.7.2020
Zdroj: Emojipedia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+