MojAndroid

Opäť sa blíži 6. február – svetový deň bez mobilu, ktorý si pripomíname každý rok. Pre moderného človeka žijúceho vo vyspelom svete je dnes takmer nemožné prežiť deň bez svojho smartfónu. V priemere sa na svoje zariadenia pozrieme približne 100-krát denne. Mobilný telefón už dávno nie je len nástrojom na esemeskovanie alebo telefonovanie.

Aj keď je náš web zameraný na mobilné technológie, uvedomujeme si, že ľudia sú v dnešnej dobe na svojich smartfónoch závislí. Odložiť preto telefón na pár hodín určite nikomu neuškodí.

Svetový deň bez mobilu si pripomína aj Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).

“Je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako mobilný telefón zasiahol do komunikácie medzi ľuďmi a ovplyvnil ich správanie.”

Na Slovensku máme približne 6,2 milióna aktívnych SIM kariet používaných na poskytovanie mobilnej telefónnej služby.

Trocha histórie

Začiatok mobilnej komunikácie na Slovensku sa viaže s rokom 1991, keď bol v analógovej mobilnej sieti  NMT 450 uskutočnený prvý mobilný hovor. Následne začala komerčná prevádzka siete. Zo začiatku nebola možnosť vybrať si mobilného operátora.

Mobilné telefóny boli spočiatku umiestnené v motorových vozidlách, neskôr prišli aj prenosné zariadenia. Na dnešné pomery boli veľké, ťažké a neforemné. Mobilné telefóny v tom čase mali len firmy a bohatší občania. Zaujímavosťou je, že spoplatnené boli aj prijaté hovory. Prvá GSM sieť bola na Slovensku spustená v roku 1997.

Vtedy mali Slováci možnosť výberu z dvoch mobilných operátorov. Tretí operátor dostal povolenie v roku 2006 a štvrtý v roku 2013. K mobilným sieťam druhej generácie postupne pribúdali modernejšie riešenia – 3G, 4G a najnovšie aj 5G, ktoré je už dostupné aj v niekoľkých lokalitách na Slovensku.

5G na Slovensku

Prvým operátorom, ktorý spustil svoju 5G sieť, bola 4ka. Stalo sa tak ešte v druhej polovici roka 2019. Od decembra 2019 je sieť sprístupnená zákazníkom 4ky. Nachádza sa v Banskej Bystrici a ide len o jeden vysielač.

Operátor O2 spustil 5G sieť v októbri minulého roka v Bratislave. Konkrétne sú pokryté určité úseky mestských častí Petržalka, Ružinov, Dúbravka a Karlova Ves. Koncom minulého roka sa pridal aj Telekom. 5G sieť ružového operátora je momentálne k dispozícii pre približne polovicu celého územia hlavného mesta. V roku 2021 budú operátori svoju 5G sieť rozširovať o nové oblasti.

Ohľadom 5G sietí sa po celom svete, ale aj na Slovensku, šíria rôzne konšpiračné teórie. Vyberáme tie najlepšie:

Aký je váš názor na Svetový deň bez mobilu? Vnímate ho pozitívne a ste ochotní telefón na niekoľko hodín odložiť? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+