MojAndroid

Fosílne palivá sú jedným z hlavných zdrojov energie pre dnešné automobily, bez ktorých si dnes život vieme len ťažko predstaviť. Ich ťažba, distribúcia a využitie však nie je ani zďaleka tak efektívne ako v prípade elektrickej energie. Nehovoriac o negatívnom vplyve, ktorý majú na globálne otepľovanie. Veľkú časť skleníkových plynov vyprodukujú najmä nákladné automobily, ktorých dnes po našich cestách premáva skutočne veľa. Aj preto sa spoločnosti Siemens a Scania rozhodli spojiť a vytvoriť prvú testovaciu diaľnicu pre nákladne elektromobily.

Idea stojaca za touto diaľnicou nie je úplne obyčajná. Počíta totižto s automobilmi, ktoré budú poháňať bežné naftové motory, vybavené budú ale aj elektromotorom. Ten zastúpi hlavný agregát práve na takejto diaľnici. Poháňaný pritom nebude energiou z batérií, ale z elektrického trakčného vedenia, kú ktorému sa pripojí podobne ako to robia dnešné vlaky. Na diaľnici tak môžu vďaka lacnej elektrickej energii ušetriť spoločnosti až polovicu nákladov na palivo.

2km testovací úsek je výsledkom dvojročnej spolupráce, pričom jej úlohou je zistiť, či takýto koncept bude možné rozšíriť naprieč celou krajinou. Otázne je, či uspeje, keďže už dnes sa hovorí o transportnej preprave osôb aj nákladu prostredníctvom Hyperloopu, ktorý vie dosiahnuť oveľa vyššie rýchlosti, vďaka čomu dokáže náklad doručiť na veľké vzdialenosti v podstate do niekoľkých desiatok minút, prípadne hodín.

Zdroj: engadget
MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
27.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+