Spor s americkou vládou stojí čínsku spoločnosť Huawei stále väčší objem príjmov. Zákaz od ministerstva obchodu už ovplyvnil výrobu jej smartfónov. Obvinenia z možného poskytovania používateľských dát čínskej vláde ju zase pripravil o veľa zákaziek na 5G siete. Ku krajinám, ktoré Huawei už vyradili zo súťaže o poskytovanie tejto technológie, sa teraz podľa tlačovej agentúry Reuters pridáva aj Švédsko.
Spolu s s Huawei bolo vyradené aj čínske ZTE
Telekomunikačný regulátor PTS vydal toto rozhodnutie v utorok na základe odporúčaní švédskych armádnych síl a tajných služieb. Tie označujú Čínu za jednú z najväčších hrozieb pre Švédsko. Rovnako aj Európsky parlament sprísnil kontrolu nad čínskymi spoločnosťami budujúcimi siete 5G po diplomatickom tlaku Washingtonu, ktorý tvrdí, že Peking by mohol zariadenie spoločnosti Huawei využívať na špionáž.
To samozrejme spoločnosť Huawei opakovane popiera. Veľká Británia už v júli nariadila úplné vyradenie zariadení Huawei zo svojich 5G sietí do roku 2027 a stala sa tak jednou z prvých európskych krajín, ktorá tak urobila. Švédsko teraz vyradilo Huawei a ZTE zo súťaží do 1. januára 2025. Ťažiť z tohto rozhodnutia budú hlavne konkurenti ako švédsky Ericsson a fínska Nokia.
Reakcia Číny bude pravdepodobne podobná
Čína sa obvineniam bráni a tvrdí, že neboli poskytnuté žiadne „konkrétne dôkazy“ na preukázanie toho, že vybavenie čínskych spoločností predstavuje hrozbu pre švédsku národnú bezpečnosť.
“Neexistujú žiadne faktické dôkazy na podporu obvinení z toho, že Huawei predstavuje akúkoľvek bezpečnostnú hrozbu. Vylúčenie spoločnosti Huawei je jednoducho založené na neopodstatnených domnienkach a je nespravodlivé a neprijateľné.”
stanovisko spoločnosti Huawei
Čínska spoločnosť ZTE k rozhodnutiu neposkytla žiadne vyjadrenie. Rozhodnutie ale skritizoval šéf analytickej spoločnosti CCS Insight, Ben Wood. Zákaz podľa neho dáva operátorom menej možností a riskuje spomalenie zavádzania 5G sieti na trhoch, kde je obmedzená konkurencia.
Čína sa už vyjadrila, že ako odpoveď sprísni kontrolu zahraničných telekomunikačných spoločnosti na čínskom trhu. Rovnako tak môžu byť vyradené zo súťaží na výstavbu 5G sietí pre čínskych operátorov. CEO švédskeho operátora Tele2 Kjell Johnsen tvrdí, že sa stratou čínskeho trhu zníži príjem niektorých európskych spoločností.
dúfam, že Trump voľby prehrá a toto šialenstvo skončí.
Aj reálne veríš tomu čo si napísal? Ak trošku sleduješ politiku USA, tak vieš, že rovnako ako republikáni, tak aj demokrati sa vyjadrujú veľmi ostro na adresu Číny. Tu vôbec nejde o Trumpa, ale o stret 2 veľmocí. Tak ako bolo kedysi USA vs Sovietsky zväz, tak teraz je to USA vs Číny a nech vyhrá voľby ktokoľvek, nič sa na súčasných postojoch nezmení.