MojAndroid

Spor s americkou vládou stojí čínsku spoločnosť Huawei stále väčší objem príjmov. Zákaz od ministerstva obchodu už ovplyvnil výrobu jej smartfónov. Obvinenia z možného poskytovania používateľských dát čínskej vláde ju zase pripravil o veľa zákaziek na 5G siete. Ku krajinám, ktoré Huawei už vyradili zo súťaže o poskytovanie tejto technológie, sa teraz podľa tlačovej agentúry Reuters pridáva aj Švédsko.

Spolu s s Huawei bolo vyradené aj čínske ZTE

Telekomunikačný regulátor PTS vydal toto rozhodnutie v utorok na základe odporúčaní švédskych armádnych síl a tajných služieb. Tie označujú Čínu za jednú z najväčších hrozieb pre Švédsko. Rovnako aj Európsky parlament sprísnil kontrolu nad čínskymi spoločnosťami budujúcimi siete 5G po diplomatickom tlaku Washingtonu, ktorý tvrdí, že Peking by mohol zariadenie spoločnosti Huawei využívať na špionáž.

To samozrejme spoločnosť Huawei opakovane popiera. Veľká Británia už v júli nariadila úplné vyradenie zariadení Huawei zo svojich 5G sietí do roku 2027 a stala sa tak jednou z prvých európskych krajín, ktorá tak urobila. Švédsko teraz vyradilo Huawei a ZTE zo súťaží do 1. januára 2025. Ťažiť z tohto rozhodnutia budú hlavne konkurenti ako švédsky Ericsson a fínska Nokia.

Reakcia Číny bude pravdepodobne podobná

Čína sa obvineniam bráni a tvrdí, že neboli poskytnuté žiadne „konkrétne dôkazy“ na preukázanie toho, že vybavenie čínskych spoločností predstavuje hrozbu pre švédsku národnú bezpečnosť.

“Neexistujú žiadne faktické dôkazy na podporu obvinení z toho, že Huawei predstavuje akúkoľvek bezpečnostnú hrozbu. Vylúčenie spoločnosti Huawei je jednoducho založené na neopodstatnených domnienkach a je nespravodlivé a neprijateľné.”

stanovisko spoločnosti Huawei

Čínska spoločnosť ZTE k rozhodnutiu neposkytla žiadne vyjadrenie. Rozhodnutie ale skritizoval šéf analytickej spoločnosti CCS Insight, Ben Wood. Zákaz podľa neho dáva operátorom menej možností a riskuje spomalenie zavádzania 5G sieti na trhoch, kde je obmedzená konkurencia.

Čína sa už vyjadrila, že ako odpoveď sprísni kontrolu zahraničných telekomunikačných spoločnosti na čínskom trhu. Rovnako tak môžu byť vyradené zo súťaží na výstavbu 5G sietí pre čínskych operátorov. CEO švédskeho operátora Tele2 Kjell Johnsen tvrdí, že sa stratou čínskeho trhu zníži príjem niektorých európskych spoločností.

Náš tip
Nadstavba One UI 3.0 v beta verzii je dostupná pre Samsung Galaxy Note 20
23.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+