MojAndroid

Súčasné horúčavy sú pre ľudský organizmus nebezpečné a lekári stále intenzívnejšie varujú pred skolabovaním organizmu na priamom slnku. S tým je spojené aj nebezpečenstvo dlhodobého vystavenia sa UV žiareniu, ktoré môže viesť k rakovine kože. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto vydala aplikáciu SunSmart Global UV, ktorá poradí, kedy a ako sa proti nemu chrániť.

Úlohou aplikácie je prevencia rakoviny kože

Odhaduje sa, že v roku 2020 bolo celosvetovo diagnostikovaných viac ako 1,5 milióna prípadov rakoviny kože (melanóm a aj nemelanóm). Jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k tomuto typy rakoviny, je nadmerné UV žiarenie. Príčinou jeho rastu  je stenčovania stratosférickej ozónovej vrstvy Zeme v dôsledku uvoľňovania určitých človekom vyrobených chemikálií. Z toho dôvodu vydáva WHO aplikáciu SunSmart Global UV.

“Dôkazy ukazujú, že nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu je hlavnou príčinou rakoviny kože. Preto je dôležité, aby ľudia vedeli, kedy a ako sa chrániť. Odporúčame každému, aby túto aplikáciu používal na ochranu seba a svojich detí a aby sa z toho stal každodenný zvyk.”

Maria Neira, riaditeľka WHO, Oddelenie životného prostredia, zmeny klímy a zdravia

Aplikácia SunSmart Global UV je k dispozícii bezplatne v obchodoch Google Play a App Store. Poskytuje prispôsobené možnosti, aby používatelia mohli podniknúť kroky na ochranu dlhodobého nadmerného vystavenia UV žiareniu, hlavnej príčiny rakoviny kože a iných chorôb súvisiacich s UV žiarením. Aplikácia umožňuje prispôsobenie viacerým jazykom – v súčasnosti čínštine, angličtine, francúzštine, nemčine, ruštine, holandčine a španielčine.

Bola spustená v čase prvého letného dňa na severnej pologuli. Zvyšovaním povedomia verejnosti a pomáhaním znižovať výskyt rakoviny kože chce táto aplikácia v konečnom dôsledku podporovať dosiahnutie cieľa udržateľného rozvoja OSN, ktorého cieľom je zabezpečiť zdravý život a blahobyt na celom svete do roku 2030.

Ako funguje aplikácia SunSmart Global UV?

Aplikácia je v podstate úplne jednoduchá. Na začiatku si určite mesto alebo mestá, v ktorých bežne trávite svoj čas. Následne sa vám graficky zobrazí čas počas dňa, v ktorom by ste sa na danom mieste mali chrániť pred UV žiarením. Nebezpečenstvo UV žiarenia je očíslované číslami od 1 do 10. K dispozícii je aj predpoveď na ďalšie dni a notifikácie, ktoré vás varujú okamžite po prebudení.

Podľa intenzity UV žiarenia vám potom aplikácia ponúkne súbor jednoduchých preventívnych opatrení, ako sú napríklad:

  • Obmedzte čas na poludňajšom slnku
  • Hľadajte tieň, keď sú UV lúče najintenzívnejšie
  • Noste ochranný odev, klobúky a slnečné okuliare
  • Používajte širokospektrálny opaľovací krém na ochranu pred slnkom

Ochrana detí pred dlhším pobytom na slnku je potom obzvlášť dôležitá, pretože nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu počas týchto raných rokov môže výrazne zvýšiť riziko chorôb súvisiacich s UV žiarením v neskoršom veku.

Náš tip
TikTok potvrdil, že zamestnanci v Číne majú prístup k osobným údajom používateľov

4.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+