MojAndroid

Je to už viac než rok, čo prvý krát vyšlo na svetlo sveta, že Oracle podal žalobu proti Google za porušenie používania ich kódu v Java Android. Teraz sa však zdá, že sme v tomto spore došli do bodu, keď sa obe strany dohodnú.  V opačnom prípade by to mohlo pre Google znamenať, že Android zmizne zo sveta, v takej podobe ako ho poznáme.

Jedným z veľmi zaujímavých okamžikov je, že tvorca Javy – James Gosling po šiestich mesiacoch odchádza a končí spoluprácu s Google. Zdanlivo nesúvisiaca informácia so súdnym sporom.

Dôležitá informácia prišla v tomto spore začiatkom roku, keď Florian Mueller našiel kód, ktorý považoval za dôkaz proti Google. Neskôr sa objavili ďalšie súbory, ktoré Mueller považoval za porušenie používania kódu Java.

Dnes môžeme po predošlých prestrelkách povedať, že obe strany sa dohodli a následne poskytli nasledovné vyhlásenia:

Google:

Google víta návrh Dvora audítorov, že účastníci sporu sa zúčastnia sprostredkovaného mediačného sedenia pred sudcom.

Google vie, že je dôležité mať vrcholových manažérov zo strán zúčastnených strán súdneho sporu.  Google navrhuje, aby Andrew Rubin, ktorý je viceprezident divízie mobilných zariadení, a podlieha priamo generálnemu riaditeľovi, nastúpi do Google spoločne s Kentom Walkerom, viceprezidentom a hlavným právnym poradcom spoločnosti Google. Rubinove právomoci zahŕňajú všetky aktivity Google v mobilných zariadeniach, ktoré je súčasťou Androidu. Rubin je preto odborne spôsobilý, a je plne oprávnený riešiť obdobné záležitosti v danom prípade, za primeraných podmienok.

Google tiež súhlasí so zastupovaním spoločnosti Oracle, ktorú budú zastupovať  Safra Catz a Thomas Kurian. Safra Catz je jedným z dvoch predsedov Oracle, ktorý podobne ako Rubin priamo podliehajú generálnemu riaditeľovi spoločnosti Oracle. Obaja, Rubin a Catz, sa podieľali na predošlých rokovaniach v predmetnom spore.

Oracle:

Oracle súhlasí s Dvorom audítorov, že pokus o zmierenie prostredníctvom mediácie je oprávnený. Oracle si je vedomý predošlé snahy o riešenie sporu, vrátane súkromného rokovania medzi stranami, a vzhľadom na nedostatok možností ukončiť spor, je Oracle presvedčené, že sa vyčerpali doterajšie možnosti riešenia sporu.

Oracle považuje za nevyhnutné, aby sa obe strany zišli na najvyššej úrovni. Preto bude Oracle zastupovať Safra Catz, prezident spoločnosti Oracle Corporation a Thomas Kurian, výkonný viceprezident spoločnosti Oracle produktového vývoja.

Oracle sa bude snažiť, aby jaj zástupcovia boli k dispozícii podľa potreby a navrhuje, aby sa mediácia skončila do konca septembra.

Sudca William Alsup, ktorý predsedá tomuto sporu sám navrhol, aby sa došlo k vyriešeniu sprostredkovane. Predstaviteľ Oracle Safra Catz, je všeobecne považovaný zástanca svižného jednania, na druhej strane Florian Mueller reaguje:

Voľba Andyho  Rubina a hlavného právneho poradcu spoločnosti Google Kenta Walkera je veľmi diskutabilná. Obaja manažéri sú však na výkonnej úrovni v spoločnosti Safra Cratza z Oracle.

Pravdepodobne konečne dôjde ku koncu jednej malej žabo-myšej vojny na bojovom poli Androidu. Budeme tieto „boje“ naďalej sledovať a aktuálne vás informovať.

A čo si myslíte vy? Skončí sa tento spor víťazstvom Oracle? Alebo bude mať Google bruchabôľ z prehltnutého Oracle lietadielka?

Zdroj: SlashGear, androidcommunity.com

 

14.9.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+