Americký súd zamietol navrhované urovnanie sporov medzi zamestnancami a technologickými spoločnosťami, pre ktoré pracovali. Spor začal na základe údajnej dohody, podľa ktorej nemali najímať zamestnancov inej spoločnosti s prísľubom vyššieho platu. Takto chceli technologické firmy ušetriť na platoch, no zamestnancov pripravili o potenciálne veľké zisky, ktoré sa teraz snažia vysúdiť.
Spoločnosti Google, Apple, Intel a Adobe sa na urovnaní sporov so zamestnancami dohodli už v apríli. Otázna zostala iba výsledná suma, ktorá bude zamestnancom dodatočne zaplatená. Tá bola v tomto súdnom procese navrhnutá vo výške 324,5 milióna amerických dolárov. Sudkyňa Lucy Kohová však túto sumu považuje za veľmi nízku a práve preto zamietla urovnanie týchto sporov. Prvotný odhad dodatočne vyplatených miezd sa pohyboval vo výške 3 miliárd dolárov a niečo vyše 10% z tejto sumy pôsobí naozaj smiešne.
Takéto umelé udržiavanie platov je prirodzene protizákonné. V prvom rade sú poškodení samotní zamestnanci, ktorí mohli zarobiť oveľa viac a teraz sa logicky cítia ochudobnení. Dohody o mzdových podmienkach medzi viacerými spoločnosťami majú aj následky pre celú ekonomiku, najmä, ak sa jedná o spoločnosti, ktoré sú lídrami vo svojom obore. Prirodzené navyšovanie platov má totiž logické vyústenie aj do ďalších oblastí ekonomiky a umelé udržiavanie hladiny miezd môže skresliť aktuálnu ekonomickú situáciu. Zaujímavosťou je aj to, že v týchto protizákonných dohodách mal mať prsty aj bývalý šéf spoločnosti Apple Steve Jobs. Samotná dohoda medzi spoločnosťami priebehala pomocou elektronickej pošty a v súčasnosti väčšina zúčastnených strán odmietla komentovať situáciu.
Zdroj: Forbes