MojAndroid

Od vymeniteľných batérií cez 3,5 mm jack a nabíjačky, výrobcovia smartfónov pravidelne odstraňujú žiadané súčasti zo svojich modelov. O logike a dôvodoch stojacími za týmito rozhodnutiami je možné polemizovať, no jedna vec je istá. Smartfóny v budúcnosti prídu aj o ďalšie milované prvky. Portál Make Use Of prináša prehľad funkcií, s ktorými sa už o niekoľko rokov pravdepodobne budeme musieť rozlúčiť. Pripomenieme si aj veci, ktoré upadli do zabudnutia alebo ktoré zo smartfónov postupne miznú už teraz.

O čo sme prišli

3,5 mm jack

Jedno z najkontroverznejších rozhodnutí, ktoré mohli výrobcovia smartfónov urobiť, bolo odstránenie 3,5 mm jacku. Trend odštartovala spoločnosť Apple v roku 2016 so sériou iPhone 7. Tento krok bol ostro kritizovaný nie len používateľmi, ale aj konkurenčnými výrobcami. Samsung si na jeho absurdite dokonca postavil reklamnú kampaň, avšak nie dlho na to odstránil konektor aj zo svojich vlajkových modelov.

O šesť rokov neskôr síce stále nájdeme na trhu zariadenia, ktoré 3,5 mm jack majú, no väčšinou ide o modely strednej a nižšej strednej triedy. Ak chcete investovať do drahšieho smartfónu, kúpe Bluetooth slúchadiel či redukcie sa nevyhnete.

Vymeniteľné batérie

Časy, kedy ste výmenu batérie zvládli aj doma bez použitia špeciálnych nástrojov, sú už dávno preč. Pred jednoduchým otvorením zadného krytu nám dnes bránia šrúby alebo lepidlo a lepenie batérií sa stalo štandardom. Vďaka tomu sú smartfóny kompaktnejšie či odolnejšie voči prachu a vode, no vy ako používateľ prichádzate o možnosť smartfón opraviť za dostupnú cenu.

Trend takmer neopraviteľných zariadení sa v posledných rokoch snaží zvrátiť Európska únia. V marci minulého roku zaviedla právo na opravu elektronických zariadení, ktoré výrobcom nariaďuje zabezpečiť opraviteľnosť vybraných produktov po dobu aspoň 10 rokov.

Nabíjacie adaptéry v balení

Ďalšia nedávno zavedená novinka v segmente, s ktorou sú používatelia veľmi nespokojní. Sled udalostí bol veľmi podobný tomu, ktorý sa odohral na začiatku zániku 3,5 mm jacku. Odvážny krok vpred spravil opäť Apple, vyslúžil si kritiku od konkurencie, ktorá o necelé dva roky neskôr zmenila názor. Momentálne nabíjačky v balení nemajú iPhony spolu s vlajkami a zariadeniami strednej triedy od Samsungu.

Honor 10 balenie
Honor 10 balenie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Apple nabíjačku z balenia odstránil pri sérii iPhone 12 a ako dôvod uviedol snahu šetriť životné prostredie. Mnoho používateľov má doma viacero starších adaptérov, ktoré dostali grátis k iným smartfónom. Preto je podľa Applu zbytočné pridávať do zásoby vášho elektroodpadu ďalšie.

Taktiež ide o veľkosť krabice smartfónu. Adaptér v nej totižto zaberá veľa miesta a bez neho sa môžu zariadenia predávať v menších krabiciach, vďaka čomu sa pri výrobe spotrebuje menej materiálov.

Spoločnosť však zabudla spomenúť, že väčšina používateľov si aj tak bude musieť dokúpiť nový adaptér. Kým iPhony sa v minulosti predávali s káblami a nabíjačkami s USB-A koncovkou, pri odstránení adaptéru z balenia zrazu v balení dostali kábel s USB-C koncovkou. Tým pádom sa staršie nabíjačky zrazu stali nepoužiteľné. Nehovoriac o tom, že nabíjací výkon smartfónov (najmä tých s Androidom) sa každoročne zvyšuje a keď chcete využiť plný potenciál zariadenia, musíte investovať do lepšieho adaptéra.

Slot na microSD kartu

Výrobcovia v dobe cloudových riešení a ukladacích priestorov s veľkosťou niekoľko stoviek gigabajtov pomaly upúšťajú aj od podpory microSD kariet. Ako inak, aj toto so sebou nesie niekoľko negatív. Ak máte na microSD karte uložené fotky, videá či skladby, môže vám to v budúcnosti stažiť prechod na nový smartfón. Totižto už nebude stačiť len presunúť kartu z jedného telefónu do druhého, ale budete si musieť nájsť iný spôsob na prenos súborov.

V prípade drahších zariadení, ktoré ponúkajú 256, 512 GB alebo dokonca až 1 TB úložiska, to nemusí byť až tak veľa, ako sa zdá. Práve prémiovejšie smartfóny sa chvália podporou 4K či 8K videa alebo premakanými fotoaparátmi, ktoré produkujú fotky a videá dosahujúce desiatky či stovky megabajtov. Pridajte k tomu nejakú náročnú hru, zopár aplikácií a voľné miesto je preč.

Zadný fotoaparát s jedným objektívom

Narozdiel od vyššie spomenutých strát, táto prináša zmenu k lepšiemu. Vymenili sme telefóny s malým snímačom v rohu zadnej strane za zariadenia s mohutnými ostrovčekmi, ktoré v sebe skrývajú tri alebo štyri objektívy. To nie len že dalo výrobcom priestor vymýšľať nové a kreatívne dizajnové riešenia smartfónov, no taktiež to zlepšilo zážitok z fotografovania.

Samsung Galaxy S22+
Samsung Galaxy S22+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S ultra-širokouhlým snímačom môžete do záberu dostať viac, vďaka teleobjektívu môžete pri fotení zoomovať bez výraznej straty kvality, hĺbkový snímač sa postará o lepšiu detekciu hrán pri rozmazaní pozadia a makro vám dovolí zachytiť objekty z blízka.

Čo zmizne v blízkej budúcnosti

Výrez na predný fotoaparát

V prípade displejov sa pokúšame dostať k ničím nerušenému zážitku z používania. Počas rokov zmizli z prednej strany smartfónov tlačidlá aj hrubé okraje a jediné, čo ostalo, je výrez na selfie fotoaparát. Predpokladá sa, že aj ten čoskoro upadne do zabudnutia. Na trhu sa objavilo niekoľko zariadení s vysúvateľným predným fotoaparátom. Spolu s novým mechanizmom však vznikli aj obavy o životnosť takýchto telefónov. Preto výrobcovia skúšajú novú stratégiu – snímač skrytý pod displejom. Jedným dokonca disponuje aj Samsung Galaxy Z Fold3.

Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy Z Fold3 – výrez na selfie fotoaparát | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Technológia však stále nie je dostatočne dobrá na to, aby priniesla takú kvalitu obrazu, na akú sme zvyknutí. Výrobcovia zatiaľ nevychytali ani tvrdenie, že fotoaparát je skrytý. Do istej miery ho vidno stále.

Nabíjací port

Objavujú sa prvé podozrenia, že po 3,5 mm jacku výrobcovia odstránia aj nabíjací port. Špekulácie sa spájajú so spoločnosťou Apple, ktorá s technológiou MagSafe tlačí na používanie bezdrôtových nabíjačiek. Na jednej strane je bezdrôtové nabíjanie každou generáciou lepšie, no na druhej sa stále nevyrovnalo tomu káblovému.

Problémy s prehrievaním či s efektívnym prenosom energie sa zatiaľ poradilo vyriešiť len niekoľko výrobcov a aj to len na prémiových zariadeniach.

Taktiež existuje koncept skutočného bezdrôtového nabíjania, takzvaný Air Charging od čínskeho výrobcu Xiaomi. Ten však ani zďaleka nie je pripravený nahradiť terajší spôsob nabíjania.

Tlačidlá po bokoch smartfónu

Tlačidlá na ovládanie systému dávnejšie nahradili gestá alebo softvérové tlačidlá. Stále však ostali tie na ovládanie hlasitosti a napájania, čo sa v priebehu niekoľkých rokov môže zmeniť. Zatiaľ sa to javí ako veľmi zlý nápad, pretože softvérové riešenie by bolo menej spoľahlivé.

Napríklad, ak tlačidlá hlasitosti prestanú reagovať alebo sa náhodne spustia vo vrecku, môžu spôsobiť nechcenú zmenu hlasitosti. To isté platí pre tlačidlo napájania, ktorého správne fungovanie je ešte dôležitejšie. Toto tlačidlo veľkú úlohu zohráva aj v prípade, keď softvér smartfónu z akéhokoľvek dôvodu nepracuje, tak ako má.

Drobnosti z balenia

Tak, ako z balenia smartfónov zmizli nabíjacie adaptéry či slúchadlá, pravdepodobne zmiznú aj ostatné drobnosti. V súčasnosti v krabici okrem smartfónu nájdeme aj nabíjací kábel, nástroj na vybratie SIM karty, povinnú dokumentáciu a niektoré modely, najmä tie strednej triedy, dostávajú ako bonus aj priesvitný kryt. No nečudovali by sme sa, ak by sa v balení o niekoľko rokov nachádzal naozaj len telefón.

Náš tip
Toto je 14 najlepších spôsobov, ako zrýchliť váš Android smartfón

31.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+