MojAndroid

Ak ste aj vy fanúšikmi root-u a termín “custom ROM” pre vás nie je cudzí, určite budete poznať aj výrazy ako CyanogenMod, AOKP a MIUI. Všetky tri termíny predstavujú ľudí, ktorí vytvárajú vlastné alternatívne ROM-ky pre zariadenia s root-om. Prvé dve spomínané – CM a AOKP – sú ROM , ktoré prezentujú natívne prostredie Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich, ľudia z MIUI prostredie Androidu pretvorili podľa svojho gusta. Každé jedno vývojárske štúdio spomenuté vyššie obohatilo natívny Android 4.0 ICS z AOSP (Android Open Source Project) o nové funkcie a súčasti systému, preto sú vo svete root-u veľmi známe.

Keď hovoríme o CM, AOKP a MIUI, hovoríme o ľuďoch, ktorí sú vo svojej triede špičkou. Nie je teda vôbec výnimočné, že práve tieto tri alternatívne ROM prinášajú ako prvé svoje ROM-ky s najnovšou verziou Androidu 4.1 Jelly Bean. Tím CyanogenMod svoje prvé buildy s Androidom 4.1 už priniesol, preto sú teraz na rade AOKP a MIUI. Prvé buildy s Androidom 4.1 JB sú od AOKP dostupné pre zariadenia Galaxy Nexus, Nexus 7, Nexus S, T-Mobile Galaxy S III, T-Mobile Galaxy S II a niekoľko modelov Galaxy Tabu, zatiaľ čo MIUI dnes uvoľnilo svoje prvé buildy (v2.8.17) pre zariadenia Galaxy Nexus a Nexus 7.

CyanogenMod je jedna z najznámejších alternatívnych ROM pre zariadenia s operačným systémom Android. Ide o ROM, ktorá predstavuje natívne prostredie OS Android doplnené o doplnkové funkcie a nové súčasti. Najnovšia verzia nesie číselné označenie CM10 a je založená na kóde Androidu 4.1 Jelly Bean.

AOKP je skratka pre Android Open Kang Project, ROM, ktorá je takisto založená na natívnom prostredí operačného systému Android. Hoci táto ROM rovnako ponúka nadštandardné súčasti systému a nové funckie, od CM ROM sa značne líši. Pre stiahnutie AOKP ROM kliknite na tento odkaz.

MIUI je alternatívna ROM, ktorá je rovnako ako predošlé dve spomínané ROM, založená na kóde z natívneho Androidu. Autori tejto ROM však graficky kompletne celé prostredie pozmenili a okrem grafických zmien prinášajú aj vlastnú súčasti systému ako systém odomknutia obrazovky, prehrávač hudby či systém pre upravovanie celého grafického prostredia. Ak sa o túto ROM zaujímate, kliknite na tento odkaz a stiahnite si jednu z jej verzií.

Zdroj: AndroidAndMe, MIUI, AOKP

21.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+