MojAndroid

Aktualizácia – slovo, ktoré vo fanúšikoch Androidu vyvoláva nádej a pohoršenie zároveň. Pokiaľ nevlastníte smartfón Google Pixel, je veľmi pravdepodobné, že na nové verzie systému Android čakáte týždne až mesiace. Ako sa ale táto situácia zmenila oproti minulosti a ktorí výrobcovia sa polepšili? Odpovede na tieto otázky hľadal web Android Authority, ktorý prišiel s veľmi zaujímavými zisteniami.

Väčšina výrobcov si polepšila

Situáciu najlepšie demonštruje prvý graf (Sort by Update). Tu vidíte ako sa v priebehu jednotlivých verzií systému Android menili časy dodania aktualizácie na smartfóny najväčších výrobcov Android smartfónov na svete. Priemerný čas od predstavenia systému po prvé správy o dostupnosti aktualizácie sa postupne znižoval. V prípade Androidu 7.0 Nougat to bolo 192 dní, Android 8.0 Oreo prišiel k používateľom v priemere za 170 dní. Veľký krok vpred spravila aktuálna verzia systému, ktorá má aktuálne priemer 118 dní. Zmeniť by to mohli ešte spoločnosti LG a HTC, ktoré update stále nezverejnili a každým dňom tak tento priemer zvyšujú.

Situácia je odlišná pri dostupnejších zariadeniach

Keď si prepnete graf na zobrazenie podľa výrobcu (Sort by OEM), zistíte, že väčšina výrobcov si značne polepšila. Samsung, Huawei, Sony a Xiaomi sa zlepšuje každým rokom. Obrovský krok vpred spravila spoločnosť OnePlus, naopak pohoršili si LG, Motorola a Nokia.

Je potrebné pripomenúť, že tieto dáta zahŕňajú najmä vlajkové lode z tých najvyšších sérií smartfónov jednotlivých výrobcov. Grafy neberú do úvahy dostupnejšie zariadenia, kde sa situácia značne líši a majitelia týchto zariadení musia na update čakať oveľa dlhšie.

Ako dlho čakáte na aktualizácie vy?

Google si dôležitosť včasných aktualizácií uvedomuje a snaží sa s tým aj niečo robiť. Projekty Treble a Android One pomohli do veľkej miery najmä pri prechode zo systému Android 8.0 Oreo a na Android 9.0 Pie. Stále ale platí, že Android v tomto smere a iOS dramaticky zaostáva. Pomalé aktualizácie, s ktorými môžu majitelia Android smartfónov rátať nanajvýš po dobu dvoch rokov sú okrem iného dôvodom rýchleho poklesu ceny Android smartfónov. Kým iPhone-y od Apple dostávajú aktualizáciu často aj 4 a viac rokov od predstavenia, v prípade Android zariadení je situácia úplne iná. Ako dlho zvyčajne čakáte na aktualizáciu vy? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť viac o vašich skúsenostiach v diskusii pod článkom.

Ako dlho v priemere čakáte na Android aktualizáciu od jej vydania?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+