MojAndroid

Uhlopriečky displejov sa čoraz viac zväčšujú a rovnako sa na trhu začínajú vo veľkom presadzovať tablety. Naše ruky sú však stále rovnako veľké a smartfóny a tablety si začína obľubovať aj nežnejšie pohlavie. Nie všetko sa však dá skombinovať a pohodlne ovládať svoj nový smartfón či tablet je pre mnohých veľko výzvou. Vtedy prídu vhod určite dotykové stylusy, ktoré zažívajú svoj veľkolepý návrat na trh. Okrem rezistívnych displejov totižto stylusom môžete ovládať aj tie kapacitné displeje, ktoré nájdete vo všetkých Android zariadeniach na trhu. Preto sme si pre vás pripravili recenziu a test stylusov od spoločnosti Canyon. Konrétne ide o modeli CNA-STY01W, CNA-STY01B a CNA-STY02.

Predstavenie a kvalita spracovania

Spoločnosť Canyon je na trhu známa tým, že ponúka produkty veľmi dobrej kvality za tzv. “ľudové ceny”, ktoré majú osloviť najmä mladých. To sa samozrejme týka aj stylusov, ktoré sme testovali. Dvojica väčších stylusov Canyon CNA-STY01W a CNA-STY01B je vyrobená z kovu, čo týmto stylusom okrem vyššej odolnosti dodáva aj väčší nádych luxusu. Stylusy majú bielu alebo čiernu farbu, podľa písmenového označenia na konci názvu. Farba je kombinovaná s dvomi striebornými pásikmi v strede a na hrote stylusu. Stylusy z tejto rady sú vlastne perami, ktoré majú špeciálne upravený koniec s gumenným vankúšikom. Ten slúži na ovládanie displeja a je hlavným prvkom týchto stylusov.

  

Celkovo sú stylusy spracované naozaj kvalitne, čo sa týka pera aj dotykového vankúšika. Ten má svojou tuhosťou pripomínať tvrdosť ľudského prstu, čo sa Canyonu podarilo. Po dlhšom čase gumenná koncovka nestráca na tuhosti a jej životnosť odhadujeme na desiatky mesiacov. Rovnako kvalitné je spracovaná aj časť s perom. Po odňatí vrchnáku sa objaví kovové telo pera, s ktorým sa píše aj vďaka o čosi vyššej hmotnosti veľmi pohodlne. Keď sa vám pero “vypíše”, jednoducho si môžete svojpomocne vymeniť náplň. Kúpite ju v každom dobrom papierníctve.

Rovnako kvalitne sú spracované aj menšie stylusy Canyon CNA-STY02, ktoré kúpite v balení po dvoch. Jeden zo stylusov je biely, druhý čierny. Oba stylusy sa vďaka praktickému vrúbkovaniu držia v ruke naozaj dobre. Hoci neponúkajú možnosť písania (pero), ide o zaujímavé kúsky, ktoré sú kombinované so záslepkou pre 3,5 mm jack. Okrem toho, že budete stylusy využívať na ovládanie displeja, si môžete zabezpečiť aj audio konektor pred špinou a nežiadúcimi časticami. Záslepky sú vyrobené z plastu.

Používanie

Dvojica väčších stylusov ponúka najviac rozšírenú veľkosť stylusov na trhu. Rozmermi sa od klasických pier odlišujú len minimálne, preto ich môžete nosiť s ostatnými písacími potrebami a nebude vám to robiť najmenší problém. Pozor však na mechanické poškodzovanie farby. Ak vám stylus spadne, alebo bude narážať na iné, hranaté kovové predmety,  môže sa z neho odbíjať farba. Rovnako sa po čase môže “vykývať” vrchnák na pero, ktorý po niekoľkých otvoreniach a zatvoreniach stráca svoju tuhosť a priľnavosť.

  

Menšie stylusy so záslepkou pre audio jack sú síce spracované veľmi kvalitne a ponúkajú rovnako vysokú odolnosť, predstavujú riziko pre vás smartfón. Ak ho totižto nenosíte v kvalitnom obale, ktorý chráni celé telo zariadenia, tak vám môže stylus pri prenášaní mechanicky poškodiť buď kryt alebo displej. Práve displeje sú v tomto prípade ohrozené najviac, môžu sa pri styku so stylusom poškrabať alebo dokonca pri väčšom tlaku aj prasknúť.

Využitie

Stylusy sa globálne dajú využiť pri každej akcii s vašim Android smartfónom alebo tabletom. Zrejme najlepšie využitie vidíme pri prehliadaní internetu, kedy je často náročnejšie kliknúť na menšie tlačidlá alebo odkazy na webstránkach, no stylusy sme na dennej báze používali aj pri hraní hier, ako napríklad Draw Something, prípadne pri práci s ostatnými aplikáciami rôzneho charakteru.

Výborne sa však stylusy dajú použiť aj pri písaní správ (hlavne, ak máte klávesnicu s podporou pre zadávanie textu “swipovaním”) alebo napríklad pri kreslení. Okrem vás ich teda môžu využiť aj všetci ostatní členovia vašej rodiny, vaše deti, prípadne chlapské osadenstvo, ktoré má mohutnejšie prsty a zle sa im robí s menšími displejmi.

Cena

Aj napriek vysokej kvalite spracovania sa cena týchto stylusov pohybuje na veľmi priaznivej úrovni. Na slovenskom trhu sa dajú kúpiť v obchodnej sieti Shark, kde si stylusy môžete kúpiť cez internetový obchod alebo priamo v kamenných predajniach. Cena pre jednotlivé stylusy je nasledovná:

Canyon CNA-STY01W (1 ks) – 6,89€ s DPH (Shark.sk)

Canyon CNA-STY01B (1 ks) – 6,89€ s DPH (Shark.sk)

Canyon CNA-STY02 (2 ks balenie) – 5,72€ s DPH (dostupné v predajniach Shark)

Stylusy na testovanie zapožičala spoločnosť ASBIS.

19.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+