MojAndroid

Určite poznáte ten pocit, keď sa po dlhých dňoch či týždňoch nepretržitého kontaktu so svojim smartfónom musíte bez neho zaobísť na niekoľko okamihov. Nejde pritom o to, že by ste v tej chvíli telefón skutočne na niečo potrebovali, no istota toho, že ste neustále v spojení so zvyškom sveta je pre mnohých ľudí upokojujúca. Najnovšie štúdie dokazujú, že prítomnosť smartfónov v našej blízkosti je pre nás skutočne povzbudzujúca.

Výskumníci na niekoľkých amerických univerzitách uskutočnili experiment, v rámci ktorého nechali majiteľov smartfónov riešiť logické hádanky. Štúdie dokázali, že mladí ľudia vo veku od 18 do 24 rokov dosiahli lepšie výsledky v prípade, že mali pri sebe svoj smartfón aj keď ho nepoužívali. Druhá skupina ľudí sa musela svojho smartfónu vzdať a nechať ho na druhom konci miestnosti. Táto skupina dosiahla horšie výsledky a dokonca bolo u týchto ľudí zaznamenané zvýšenie krvného tlaku v prípade, že telefón nemali pri sebe a počuli, že zvoní na druhej strane miestnosti. Vedúci experimentu ich upozornili, že musia zostať usadení v priebehu celého testu, no ani to niektorých neodradilo a nedovolili, aby ich telefón zvonil bez odpovede.

V dnešnej dobe vidíme často rôzne heslá a rady, ktoré nám hovoria o závislosti na mobilných zariadeniach a radia nám nenechať sa nimi rozptyľovať v dôležitých chvíľach počas dňa. Zdá sa ale, že práve prítomnosť smartfónu v našej bezprostrednej blízkosti môže mať pozitívne účinky na naše rozhodovanie a celkový výkon. Samozrejme, to neznamená, že nadmerná závislosť na telefónoch je dobrá, no ak už bez nich skutočne nevieme existovať, zrejme by sme sa nemali pokúšať nasilu ich dostať z našich životov.

Zdroj: Wall Street Journal via phandroid

15.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+