Určite poznáte ten pocit, keď sa po dlhých dňoch či týždňoch nepretržitého kontaktu so svojim smartfónom musíte bez neho zaobísť na niekoľko okamihov. Nejde pritom o to, že by ste v tej chvíli telefón skutočne na niečo potrebovali, no istota toho, že ste neustále v spojení so zvyškom sveta je pre mnohých ľudí upokojujúca. Najnovšie štúdie dokazujú, že prítomnosť smartfónov v našej blízkosti je pre nás skutočne povzbudzujúca.
Výskumníci na niekoľkých amerických univerzitách uskutočnili experiment, v rámci ktorého nechali majiteľov smartfónov riešiť logické hádanky. Štúdie dokázali, že mladí ľudia vo veku od 18 do 24 rokov dosiahli lepšie výsledky v prípade, že mali pri sebe svoj smartfón aj keď ho nepoužívali. Druhá skupina ľudí sa musela svojho smartfónu vzdať a nechať ho na druhom konci miestnosti. Táto skupina dosiahla horšie výsledky a dokonca bolo u týchto ľudí zaznamenané zvýšenie krvného tlaku v prípade, že telefón nemali pri sebe a počuli, že zvoní na druhej strane miestnosti. Vedúci experimentu ich upozornili, že musia zostať usadení v priebehu celého testu, no ani to niektorých neodradilo a nedovolili, aby ich telefón zvonil bez odpovede.
V dnešnej dobe vidíme často rôzne heslá a rady, ktoré nám hovoria o závislosti na mobilných zariadeniach a radia nám nenechať sa nimi rozptyľovať v dôležitých chvíľach počas dňa. Zdá sa ale, že práve prítomnosť smartfónu v našej bezprostrednej blízkosti môže mať pozitívne účinky na naše rozhodovanie a celkový výkon. Samozrejme, to neznamená, že nadmerná závislosť na telefónoch je dobrá, no ak už bez nich skutočne nevieme existovať, zrejme by sme sa nemali pokúšať nasilu ich dostať z našich životov.
Zdroj: Wall Street Journal via phandroid
LOL, no to je ale “vyskum”! Vsak to kazdy ucitel vie, ze ked ma ziak tahak, tak zrazu podava “lepsie” vysledky…
Heh, imho ta štúdia len dokázala totálnu závislosť