MojAndroid

Nepochybne každý počul teóriu, že používatelia sociálnej siete Facebook (resp. sociálnych sietí ako takých) sa cítia lepšie po tom, ako prestanú na čas sociálnu sieť používať. Je to však skutočne pravda? V mnohých prípadoch áno, podľa viacerých výskumov. Štúdia z Newyorskej univerzity a Stanfordu ukázala, že používatelia Facebooku boli šťastnejší, spokojnejší so svojím životom, menej pociťovali úzkosť, osamelosť či depresiu. Po tom, ako sa znovu vrátili na Facebook, trávili na ňom o poznanie menej svojho času.

Tí, ktorí prerušili svoje používanie sociálnej siete Facebook našli vo svojom okolí množstvo nových aktivít, ktorým sa začali venovať, vrátane stretávania sa so svojimi priateľmi a rodinou.

To ale nevyhnutne neznamená, že by si každý mal odstrániť svoj účet na sociálnej sieti, pretože treba vziať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnili štúdiu. Všetky dáta, z ktorých štúdia vychádzala, boli nahlasované samotnými účastníkmi. To znamená, že nemuseli dobre odhadnúť svoju skutočnú emocionálnu hladinu. Tiež nie je jasné, ako by účastníci reagovali, keby bola ich prestávka od sociálnej siete dlhšia. Štúdia bola vykonaná pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016, kedy bolo politické napätie vysoké. Opustiť Facebook mohlo byť pre používateľov príjemné, pretože sa okrem iného vyhli rozličným politickým debatám a príspevkom.

Zistenia štúdie môžu sčasti potvrdiť dohady, že prestávka od sociálnych sietí môže pomôcť. Aj keď nie je stále jasné, ako sociálne siete ovplyvňujú duševné zdravie.

1.2.2019
Zdroj: engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+