MojAndroid

Nedávna správa obletela celý svet. Len 20-ročný študent univerzity ukradol pomocou “menenia SIM kariet” niekoľko miliónov amerických dolárov v kryptomenách. Momentálne je už odsúdený na 10 rokov väzenia a polícia je na stope podobným kriminálnikom.

Populárny a účinný spôsob ako si prísť na veľké peniaze

Mladý a zjavne pomerne talentovaný hacker Joel Ortiz si svojimi činmi na najbližších desať rokov zaistil zábavu vo väzení. Pomocou SIM swappingu ukradol 5 miliónov dolárov. Zneužil okolo 40 telefónnych čísel. SIM swapping je pritom jeden zo spôsobov hackovania, ktorý naberá na popularite.

Princíp je pomerne jednoduchý, keď sa na základe vášho telefónneho čísla vie útočník dostať do mailov, hesiel internetbankingu a podobných citlivých miest. Práve takouto cestou si mladý Ortiz prišiel na niečo okolo 5 miliónov dolárov v kryptomenách.

SIM swapping je populárny a moderný spôsob hackovania
SIM swapping je populárny a moderný spôsob hackovania

Polícia je na stope podobným prípadom

Práve prípad Joela Ortiza rozbehol vlnu vyšetrovania podobných prípadov hackovania. Joel totiž nie je sám. Známy je momentálne už aj prípad hackera menom Xzavyer Narvaez, ktorý ukradol milión dolárov alebo Joseph Harris, ktorý sa preslávil krádežou 14 miliónov v kryptomenách.

Joel Ortiz bol po súdnom procese odsúdený na desať rokov väzby. Nastupuje do nej 14. marca a zdá sa, že čoskoro budú na rade aj ďalší. Každopádne je rozsudok spravodlivý, keďže okradol nevinných ľudí a zneužil ich údaje. A čo si o kauze myslíte vy? Napíšte nám svoj názor do diskusie pod článkom.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Google Pixel bol hacknutý do 60 sekúnd. Podľahli aj iní
Náš tip
10-ročný chlapec hackol Instagram, dostal fantastickú odmenu
7.2.2019
Zdroj: Motherboard Vice

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+