MojAndroid

Happy Electronics je firma, ktorá sa zaoberá nielen výrobou či predajom psychowalkmanov, ale aj vývojom aplikácií StressLocator, ktorá v spolupráci s oximetrom a smartfónom, dokáže merať napríklad úroveň stresu, sústredenia a relaxácie. Aplikácia si za cieľ zobrala neľahkú úlohu, a tou je zlepšenie koncetrácie používateľa. Okrem toho však môžete s aplikáciou nacvičovať správne dýchanie, analyzovať aktuálny zdravotný stav a biorytmus. So Stress Locatorom však nejde len o rutinné meranie hodnôt. Vďaka niekoľkým dostupným funkciám a dokonca hre je jeho používanie oveľa príjemnejšie a motivujúcejšie.

Stress Locator-1

Samotné meranie je možné realizovať niekoľkými spôsobmi. Okrem toho, že máte na výber špecializované meracie zariadenie s názvom Oxymeter, tak môžete na meranie využívať aj bežnú prisvetľovaciu LED diódu smartfónu. Merané výsledky samozrejme nebudú tak presné. Aplikácia Stress Locator je dostupná v dvoch verziách, free a platenej, ktorá okrem iného ponúka niekoľko ďalších výhod. Na rozdiel od verzie zadarmo v nej nájdete podrobné grafy a presne zmerané údaje, históriu meraní, či neobmedzený čas pri používaní aplikácie. Ak si zakúpite oxymeter, automaticky k nemu získate aj PRO verziu aplikácie Stress Locator v hodnote 5,5 eur.

Verzia: 2.39
Aktuálna cena: 1,79 €
Verzia: 2.39
Aktuálna cena: 1,79 €

Verzia: 2.39
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.39
Aktuálna cena: Zdarma

Obsah balenia

Ak sa rozhodnete pre zakúpenie Oxymetra v hodnote 1690 KČ, získate niekoľko výhod vrátane presnejšieho merania srdcového pulzu, či možnosti zistiť percento okysličenia krvi v organizme. Oxymeter sa pripája prostredníctvom Bluetooth vo verzii 4.1 LE (Low Energy), vďaka čomu je jeho prepojenie so smartfónom alebo tabletom jednoduché a rýchle. Meranie je realizované v okamihu, kedy ho spustíte na mobilnom zariadení. Samotné balenie s meracím prístrojom prichádza doplnené o dvojicu AAA batérií a šnúrky na krk, na ktorú si ho môžete zavesiť. Oxymeter je doplnený tiež o papierovú dokumentáciu, ktorá popisuje vlastnosti a nastavenie zariadenia.

Stress Locator-3

Zariadenie spĺňa niekoľko štandardov a jeho presnosť sa pri meraní okysličenia krvi (SPO2) pohybuje na hranici +-2 percent. Pri srdcovom pulze, ktorý oxymeter meria v hodnotách od 25 do 250 úderov za minútu, je presnosť +-1%. Meranie je realizované optickou metódou, čo znamená, že po vložení prsta do zariadenia, ním prenikne svetlo až do ciev. Bežným výsledkom merania je v prípade SPO2 hodnota v rozmedzí od 96 do 99%. Na meranie má vplyv napríklad aj nadmorská výška, či pohyb prsta pri meraní a niekoľko ďalších faktorov, ktoré výrobca udáva aj priamo v príručke.

Stress Locator-4

Aplikácia

Aplikácia Stress Locator pôsobí na prvý pohľad nie najmodernejším dojmom. Možno to je však len tým, že v tejto dobe sme si už zvykli na dizajn aplikácií s flat grafikou a najnovšie aj Material dizajnom od Googlu. Vývojári sa teda sústredili skôr na funkčnú stránku, ktorá ponúka skutočne bohaté funkcie. Úvodná obrazovka zobrazuje základné menu s možnosťou zapnúť meranie, či sledovať históriu. Predtým ako začnete Stress Locator používať, je potrebné pre presné meranie nastaviť vek používateľa. Výhodou aplikácie je tiež podpora používateľských profilov, vďaka ktorým ju môžu používať viacerí používatelia.

Stress Locator-4 Stress Locator-5 Stress Locator-7

Aplikácie pred meraním ponúka na výber z niekoľkých typov merania – prevencia, pred spaním, po spánku, pred stresovou situáciou a po nej, či meranie pred a po fyzickej aktivite.  K dispozícii je tiež bežný náhľad na merané údaje, ale aj tzv. Expert view, ktorý zobrazí detailnejšie údaje a grafy. Pred začiatkom merania vyberiete spôsob, buď pomocou LED diódy a kamery smartfónu, alebo pomocou už spomínaného oxymetra. Meranie trvá minimálne 2 minúty a už počas jeho priebehu sa dajú pozorovať priebežne namerané hodnoty. Medzi ne patrí:

  • Physical Stress index – vychádza zo srdcovej variability. Jeho vyčíslením získate údaj v percentách, koľko energie aktuálne máte. Práve tento index je to, čo merajú aplikácie ako StressCheck alebo sHealth.
  • Koncentračný index ukazuje nakoľko sa v danej chvíli sústredíte na danú činnosť a na koľko percent sa dokážete sústrediť.
  • Relaxačný index vyjadruje, na koľko percent je vaše telo schopné se zrelaxovať.
  • Variabilita srdečného pulzu – zobrazuje variabilitu pulzu medzi jednotlivými údermi srdca. Čím vyššia je, tým lepšia je fyzická kondícia. Ak sú zmeny pulzu menej výrazné, ide pravdepodobne o únavu organizmu.
  • Spektrum variability srdcovej frekvencie (HRV) – Zobrazuje výkonovú spektrálnu hustotu HRV.  Graf určený pre terapeutov a expertov.
  • POINCARÉ – jedna z techník používaných pre zobrazenie srdcovej aktivity, používaná pre zistenie niektorých srdcových chorôb a správneho fungovania srdca.
  • Aktuálny srdcový pulz – môžete sledovať aktuálny srdcový pulz

Stress Locator-1 Stress Locator-3 Stress Locator-2

Aplikácia okrem merania poskytuje aj cvičenia, ktoré majú pomôcť zvýšiť koncentráciu a relaxáciu pomocou dýchania. Na obrazovke si nastavíte akú úroveň relaxácie alebo koncentrácie chcete dosiahnuť a aplikácia vás už bude pomocou animácie usmerňovať, ako správne dýchať. Všetky výsledky sa môžu navyše synchronizovať s cloudom. Samozrejme, aplikácia je použiteľná aj bez oxymetra. Pri porovnaní merania s ním a bez neho, sa nameraný srdcový pulz odlišoval len v jednotkách. Zatiaľ čo oxymeter nameral pulz 65, telefón s LED diódou o niečo viac, 70. Ako som už ale vyššie spomínal, bez oxymetra sa nedajú merať niektoré ďalšie údaje.

S oxymetrom je možné si zahrať aj jednoduchú hru s názvom Biofeedback Save Astronauts, v ktorej sa musíte snažiť dosiahnuť potrebnú úroveň koncentrácie ešte predtým ako do mesiaca narazia asteroidy.

Verzia: 1.03
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.03
Aktuálna cena: Zdarma

Záverečné hodnotenie

Aplikácia Stress Locator je výnimočná svojou komplexnosťou a funkciami, ktoré v spojení s Oxymetrom dávajú používateľovi úplne nový pohľad na to, v akom stave je jeho fyzická aj psychická kondícia. Pomocou tréningu sa tak môžete naučiť rýchlejšie sa uvoľniť a sústrediť, vďaka čomu budete napríklad aj efektívnejšie pracovať. Treba dodať, že oxymeter ani aplikácie nie sú profesionálne meracie prístroje a mali by ich používať predovšetkým zdraví ľudia, ktorí chcú zistiť ako na tom sú po fyzickej a psychickej stránke. Samozrejme, oxymeter a aplikáciu Stress Locator môže použiť ktokoľvek, kto chce zistiť niečo viac o svojom zdraví.

30.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+