MojAndroid

Služby na prehrávanie hudby z internetu sú vo svete stále populárnejšie. Aj na Slovensku sa udomácnili obľúbené aplikácie ako Spotify, ktoré ponúkajú bezplatné prehrávanie obrovského množstva skladieb. Samozrejme, tie najlepšie služby sú platené a aj na Slovensku sa nájdu mnohí užívatelia, ktorí si za Spotify či podobné aplikácie radi zaplatia. U nás ide ešte o pomerne novú možnosť, no v zahraničí sú už streamovacie hudobné služby samozrejmosťou. Teraz sa dokonca prvýkrát v histórii stalo, že predaje týchto služieb predbehli tradičné CD nosiče.

Minulý rok boli predaje streamovacích služieb na úrovni 1,87 miliardy dolárov, čo je nárast až 29 % oproti predchádzajúcemu roku. Predaje CD klesli o 12,7 % a činili iba 1,85 miliardy. V histórii to teda znamená veľký prielom, za čo môže pravdepodobne aj čoraz lepšie a rýchlejšie pripojenie k internetu aj pomocou mobilných zariadení. Na prvom mieste ale stále zostávajú digitálne stiahnuté skladby, z ktorých pochádza až 37 % všetkých predajov vo výške 2,57 miliardy.

Toto nie sú dobré správy pre umelcov, ktorí sa snažia svoje skladby predať. Ich zisky zo streamovacích služieb sú totiž oveľa menšie, ako je to v prípade predajov CD alebo digitálnych stiahnutí. To je aj dôvod, prečo sa tieto služby snaží bojkotovať Taylor Swift, ktorá sa snaží obhajovať práva umelcov. Tieto čísla ale naznačujú, že sa jej to nemusí vyplatiť, pretože stále viac ľudí používa služby ako Spotify a ak tam umelcov ako Taylor nenájdu, jednoducho nebudú ich hudbu počúvať.

Zdroj: RIAA via engadget

20.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+