MojAndroid

Našli ste smartfón na ulici a neviete, ako ďalej postupovať? Strata mobilného telefónu je pre každého nepríjemnou záležitosťou a určite by ste si aj vy želali, aby vám ho nálezca vrátil. Vy by ste mali postupovať rovnako. Lenže ako je možné vypátrať majiteľa? Existuje niekoľko spôsobov, s ktorými prišli aj weby Make Use Of a Popular Science.

ciara sivaMohlo by vás zaujímať:

ciara siva

Našiel som mobil. Čo mám robiť?

Dôležité je nechať smartfón zapnutý. Ak hrozí riziko vybitia batérie, pokiaľ to situácia dovoľuje, nabite ho. Tým zabezpečíte, že mobil ostane pripojený k sieti a možno naň bude majiteľ volať z iného zariadenia. Ak by sa nájdený mobil vypol, opätovné zapnutie by si vyžiadalo PIN kód k SIM karte (ak ho jeho vlastník nastavil), a tým pádom by sa naň už nedovolal a nefungovala by ani mobilná dátová sieť.

Ak je vlastník smartfónu technicky zdatnejší, môže ho na diaľku cez internet prostredníctvom Google Find My Device uzamknúť a pridať na displej odkaz, ako napríklad telefónne číslo, na ktoré má zavolať nálezca. Uľahčí vám tak prácu s vrátením telefónu. Preto by bolo vhodné zapnúť na mobile dátovú sieť, nech je možné so zariadením na diaľku komunikovať.

google find my
Google Find My Device | Zdroj: ChatGPT

Skontrolujte tiesňové informácie

Tiesňové informácie slúžia na identifikáciu majiteľa smartfónu najmä v prípade nehody. Aj preto sa do tejto sekcie zadávajú zdravotnícke informácie, vrátane krvnej skupiny. Pridať sa sem však dajú aj tiesňové kontakty. Ak ich používateľ vytvoril, môžete sa k nim dostať po kliknutí na možnosť “Tiesňový hovor” na uzamknutej obrazovke. Naskytne sa vám pohľad na ciferník pre vytáčanie tiesňovej linky a pravdepodobne aj meno majiteľa telefónu. Ak si daná osoba nastavila tiesňové informácie, uvidíte pod jej menom  tlačidlo “Zobraziť tiesňové informácie.” Ak sa pošťastí, v tejto sekcii nájdete tiesňové kontakty, ktorým môžete zavolať a oboznámiť známych majiteľa smartfónu so situáciou.

Samsung Galaxy S24
Uzamknutá obrazovka (Samsung Galaxy S24) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vyskúšajte vyzvať inteligentného asistenta

Skúste prehovoriť na inteligentného asistenta. Existuje šanca, že majiteľ vami nájdeného telefónu nechal rozpoznávanie “Hey Siri” alebo “Hey Google” aktivované aj na uzamknutej obrazovke. Skúste pomocou hlasového príkazu niekomu zavolať, napríklad vyslovením “Hey Google / Siri, call Mama” a kontaktovať niektorú blízku osobu majiteľa smartfónu. Oznámte im, že ste našli telefón a dohodnite sa na vrátení.

Rovnako môžete nastaviť cez hlasového asistenta napríklad pripomienku. Je možné, že sa synchronizuje s cloudom a pripomienka majiteľovi telefónu vyskočí aj na jeho ďalších zariadeniach. Taktiež skúste podržať tlačidlo zapínania / vypínania (pozor, iba krátko, aby ste mobil nevypli) pre vyvolanie hlasového asistenta za rovnakým účelom.

titulkaa 3 (11) google asistent
Google Asistent

Spravte fotografiu pomocou nájdeného smartfónu

Zaujímavým pokusom môže byť aj vytvorenie fotografie. Ak má daná osoba spustené automatické zálohovanie fotografií na cloud, fotka, ktorú vytvoríte, by sa tam mohla objaviť. Majiteľ smartfónu si to možno všimne cez iné zariadenie. Môžete mu odfotiť napríklad kontaktné údaje na seba. Ak by to vyšlo touto cestou, bolo by to pravdepodobne veľké šťastie. Za pokus však nič nedáte. Uistite sa, že je telefón pripojený k mobilnej dátovej sieti.

Honor 200 Pro
Honor 200 Pro | Zdroj: Lenka Ivančíková

Čo ak nie je nastavená zámka obrazovky?

V takom prípade to bude pomerne jednoduché. Zavolajte niektorému z kontaktov. Skontrolujte, či daná osoba nemá niekoho uloženého v obľúbených. Pravdepodobne pôjde o dôveryhodnejšie kontakty. Zavolajte im a oznámte nález. Zároveň dbajte na súkromie používateľa, nie je veľmi vhodné otvárať chatovacie aplikácie, webový prehliadač či galériu, aj keď by to v niektorých prípadoch mohlo pomôcť pri pátraní majiteľa. Keď sa vám podarí vybaviť stretnutie s majiteľom, overte si, či je to naozaj on. Opýtajte sa ho na konkrétny model zariadenia, farbu, vzhľad obalu a podobne.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE

Majiteľa ste nenašli? Obráťte sa na operátora alebo políciu

Ak sa vám nijako nepodarí dostať sa k majiteľovi alebo ak je telefón uzamknutý PIN kódom pre SIM kartu, oznámte svoj nález operátorovi alebo polícii. Prečo práve operátorovi? Je možné, že ak bol telefón zakúpený o operátora, tak dokáže podľa IMEI alebo iného identifikačného čísla zariadenia rozpoznať jeho majiteľa.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Názvy operátorov po stiahnutí hornej lišty (Google Pixel 8 Pro)

Pozrite sa, k akej sieti je smartfón pripojený. Názov konkrétneho operátora by mal byť viditeľný aj na uzamknutej obrazovke. Meno operátora by malo byť napísané aj v prípade zadávania PIN kódu k SIM karte. Taktiež sa jeho logo môže nachádzať na samotnej plastovej karte. Ak zlyhajú všetky možnosti, ideálne je prísť priamo na najbližšiu policajnú stanicu a telefón tam odovzdajte.

Náš tip
Koľko batérie spotrebuje zapnuté Bluetooth? Výsledky možno viacerých prekvapia
3.7.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+