MojAndroid

Pôvodný model smartfónu Google Nexus, vyrobený spoločnosťou HTC je stále používaný mnohými Android fanúšikmi, ktorých určite potešíme správou že ich obľúbené zariadenie sa stalo nosným kameňom projektu STRaND-1 CubeSat. Jedná sa o malý vesmírny satelit s rozmermi 30 × 10 × 10 cm a hmotnosťou 4,3 kilogramov, ktorého úlohou bude pomocou rôznych Android aplikácií zbierať vedecké informácie a fotografie z obežnej dráhy zeme. Projekt je príkladom toho, ako sa dajú využiť obrovské investície do vývoja spotrebných zariadení aj pre aplikácie vo vesmíre.

Google Nexus One na obežnej dráhe

Možno sa pýtate prečo pošlú do vesmíru tak starý smartfón, keď sa už predáva Nexus 4. Odpoveď je veľmi jednoduchá. V prvom rade je to fakt, že na projekte sa začalo pracovať pred niekoľkými rokmi, kedy bol Nexus One vhodnou voľbou a poskytoval dostatočný výkon na vedecké aplikácie. Iným dôvodom je to, že hardvér zariadenia musel prejsť sériou náročných testov, aby sa vedci presvedčili či prežije kruté podmienky vo vesmíre. Bol testovaný napr. vo vákuových komorách alebo pri účinkoch širokého rozsahu teplôt, aby sa neroztavil pri ceste na obežnú dráhu.

Satelit bude využívať niekoľko Android aplikácií pre zber údajov z vesmíru. Bude to napríklad aplikácia 360App pre získavanie snímkov a odosielanie na zem. Na jej Facebook stránke si budeme môcť pozrieť aj zachytené fotografie a používatelia si budú môcť dokonca vyžiadať vlastné snímky, no zatiaľ nevieme akým spôsobom toho chcú autori dosiahnuť.

Zdroj: phandroid
28.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+