Stôl dizajnéra Marjana van Aubela bol navrhnutý s ohľadom na zelenú energiu. Navyše, svojim vzhľadom patrí ku skutočne unikátnym kusom nábytku, ktorým môžete vybaviť aj vašu domácnosť. Stolík bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Solaronix, ktorá vyvinulá špeciálne solárne články fungujúce na podobnom princípe ako fotosyntéza. Nejde teda o bežné solárne fotovoltaické panely. Tieto totižto na rozdiel od tých použitých v stole, nie sú veľmi vhodné na nasadenie do miestností bez priameho dopadu slnečného svetla.
Práve za účelom získavania energie bol tento stolík postavený. Celý jeho povrch je totižto tvorený solárnymi článkami, ktoré dokážu premeniť svetelnú energiu na elektrickú. Pod doskou so špeciálne vyvinutých solárnych panelov sa nachádza USB konektor, ku ktorému je možné pripojiť napríklad smartfóny alebo tablety. Váš pracovný stôl budúcnosti tak bude raz schopný bez problémov dobíjať vaše zariadenia bez toho, aby ste ho potrebovali pripájať k elektrickej sieti. Treba si však dávať pozor, aby ste na ňom mali poriadok. Rýchlosť nabíjania bude totižto priamo úmerná ploche, z ktorej sa bude získavať energia. Otázne ostáva, či je stôl vybavený aj nejakou záložnou batériou, ktorá by dokázala energiu akumulovať po celý deň.
Zdroj: designboom



obrazok buducnosti: kazdy bude mat doma vlastnu solarnu elektraren
obrazok dalekej buducnosti: kazdy bude mat doma vlastnu atomovu elektraren
obrazok este vzdialenejsej buducnosti: ziadna nebude
btw neni jednoduchsie si kupit ups a zapojit telefon do zasuvky?
Chcelo by to nejaké dokonalé napodobenie fotosyntézy. Myslím, že tu bol článok o tom ako batéria na základe cukru dokáže napájať mobil 10 dní. V nej sa organická látka rozkladala na anorganické a to uvoľňovalo energiu. Ideálne by bolo mať zadný kryt celý zelený a pomocou slnečnej energie znova premieňať an. látky na organické. Tým by sa dostatočne vyriešil problém s obnovitelňosťou tejto batérie.