Existuje množstvo rôznych závislostí, ktoré majú svoj popis a, diagnostikovanie a liečbu. Medzi tie najrozšírenejšie patria závislosti na drogách, alkohole, nikotíne, čokoláde alebo dokonca na kofeíne. No existujú aj závislosti, ktoré nie sú priamo postavené chemických látkach ako je závislosť od automatov, televízie, alebo internetu a počítača.
Najnovšou diagnózou, ktorá pribudla do psychologicko- psychiatrických tabuliek je závislosť na mobilnom telefóne a vyznačuje sa úzkosťou, pokiaľ nemáte po ruke svoj mobilný telefón. Názov diagnózy od roku 2008 znie – nomofóbia.
Podľa prieskumu uskutočneného spoločnosťou SecurEnvoz, až 41 percent používateľov má aspoň dva mobilné telefóny alebo tablety. V tomto prípade vedú muži, ktorí majú dve a viac mobilných zariadení v 47 percentách prípadov, ženy v 36 percentách prípadov.
Polovica zúčastnených v prieskume sa vyjadrila, že im prekáža, ak partner zasahuje do ich súkromia kontrolou správa telefónnych čísel v telefóne, 70 percent žien a 60 percent mužov majú strach z toho, že stratia svoj mobilný telefón,.
Zaujímavé na tomto prieskume bol zistený fakt, že 77 percent mladých ľudí vo veku 18-24 rokov má prejavy nomofóbie, teda závislosti od mobilného telefónu. S vekom sa toto percento znižuje, 25-34 roční prejavujú príznaky v 68 percentách prípadov a treťou najpočetnejšou skupinou bola skupina viac ako 55 ročných.
Lekári definujú nomofóbiu ako závislosť na „niečom“, v tomto prípade na mobilných zariadeniach. Ľudia s nomofóbiou majú oklieštený sociálny kontakt, pokiaľ nemajú svoj smartfón, menej komunikujú s okolím a smartfón je ich prostriedkom komunikácie a interakcie s okolím a spoločnosťou ľudí.
Ak teda patríte k tej skupine používateľov, ktorí nedokážu vypnúť telefón, ak stále kontrolujete e-maily, správy a kto vám volal, nestále pozeráte aké nové notifikácie vám pribudli, často beriete smartfón aj na toaletu, pravdepodobne patríte do skupiny tých, ktorí sú závislí na smartfónoch a môžu mať diagnózu nomofóbie.
Existuje však nápomocný program, ktorý sa uskutočňuje zatiaľ na Morningside Recovery Center a je pripravený pomôcť tým, ktorí môžu mať problém s touto diagnózou závislosti na mobilných telefónoch. Liečba však v tomto prípade nebude patriť k tým najlacnejším.
Zdroj, foto: FOX News, PhoneArena
Ja si obcas beriem telefon na hajzel. Jedine tam mam trochu casu zahrat si hry :-D
No len aby si z toho vysedávania nemal na starobu následky :)
a ako liecba sa odporuca leporelo
ako liecba sa odporuca pouzivat mobil s WM6.5, po par dnoch budete radsej pouzivat pevnu linku…
presne tak, moj nazor je podobny… do tyzdna by sa dostavil ucinok liecby
lepsie kukatmdo mobilu ci tabletu jak brat drogy ja som s tabom furt na zachode a je to sranda ddd I LOVE MY DROID
Ja si prídem prečítať novinky o androide a na miesto toho mi tu napíšete, že som chorý.
Podľa tých príznakov je však chorých väčšina mojich známych.
Cigaretka a mobil na hajzli nesmie chybat :-) bez toho to ani nejde :-)
Lepšie ako by som mal drogovať,piť !!!
mimochodom bat sa ze stratim nejaku vec urcite nie je zavislost. a je to jedno ci je to mobil alebo zosit do skoly…
Je zavislost to, ze od kedy mam smartphone, tak mi na hajzly trpnu nohy ? :))