MojAndroid

Existuje množstvo rôznych závislostí, ktoré majú svoj popis a, diagnostikovanie a liečbu. Medzi tie najrozšírenejšie patria závislosti na drogách, alkohole, nikotíne, čokoláde alebo dokonca na kofeíne. No existujú aj závislosti, ktoré nie sú priamo postavené chemických látkach ako je závislosť od automatov, televízie, alebo internetu a počítača.

Najnovšou diagnózou, ktorá pribudla do psychologicko- psychiatrických tabuliek je závislosť na mobilnom telefóne a vyznačuje sa úzkosťou, pokiaľ nemáte po ruke svoj mobilný telefón. Názov diagnózy od roku 2008 znie – nomofóbia.

Podľa prieskumu uskutočneného spoločnosťou SecurEnvoz, až 41 percent používateľov má aspoň dva mobilné telefóny alebo tablety. V tomto prípade vedú muži, ktorí majú dve a viac mobilných zariadení v 47 percentách prípadov, ženy v 36 percentách prípadov.

Polovica zúčastnených v prieskume sa vyjadrila, že im prekáža, ak partner zasahuje do ich súkromia kontrolou správa telefónnych čísel v telefóne, 70 percent žien a 60 percent mužov majú strach z toho, že stratia svoj mobilný telefón,.

Zaujímavé na tomto prieskume bol zistený fakt, že 77 percent mladých ľudí vo veku 18-24 rokov má prejavy nomofóbie, teda závislosti od mobilného telefónu. S vekom sa toto percento znižuje, 25-34 roční prejavujú príznaky v 68 percentách prípadov a treťou najpočetnejšou skupinou bola skupina viac ako 55 ročných.

Lekári definujú nomofóbiu ako závislosť na „niečom“, v tomto prípade na mobilných zariadeniach. Ľudia s nomofóbiou majú oklieštený sociálny kontakt, pokiaľ nemajú svoj smartfón, menej komunikujú s okolím a smartfón je ich prostriedkom komunikácie a interakcie s okolím a spoločnosťou ľudí.

Ak teda patríte k tej skupine používateľov, ktorí nedokážu vypnúť telefón, ak stále kontrolujete e-maily, správy a kto vám volal, nestále pozeráte aké nové notifikácie vám pribudli, často beriete smartfón aj na toaletu, pravdepodobne patríte do skupiny tých, ktorí sú závislí na smartfónoch a môžu mať diagnózu nomofóbie.

Existuje však nápomocný program, ktorý sa uskutočňuje zatiaľ na Morningside Recovery Center a je pripravený pomôcť tým, ktorí môžu mať problém s touto diagnózou závislosti na mobilných telefónoch. Liečba však v tomto prípade nebude patriť k tým najlacnejším.

Zdroj, foto: FOX News, PhoneArena

28.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+