MojAndroid

Veronika Remišová, vicepremiérka vlády pre investície a informatizáciu dnes na tlačovej konferencii kritizovala IT projekty minulej vlády. “Do informatizácie sme za posledných 10 rokov naliali viac ako jednu miliardu eur a táto kríza jasne ukázala, že keď potrebujeme funkčné elektronické štátne služby, tak tieto služby nefungujú,“ uviedla Remišová.

Transparentné IT

V programovom vyhlásení vlády si do budúcnosti stanovili štyri ciele v oblasti štátnej informatizácii. “Prvým základným pilierom je transparentné IT”, pokračuje. Preto si k diskusii o programovom vyhlásení vlády pozvali aj odborníkov zo sveta IT. „Nie je možné, aby sa veľké informatické projekty za desiatky až stovky miliónov eur robili v utajení a štát nechcel poskytnúť odbornej verejnosti ani verejnosti ako takej žiadne bližšie dáta,“ dodala vicepremiérka.

Služby dostupné cez mobil

Druhým pilierom budú štátne služby pre občana. „Nasledujúce štyri roky sa chceme zamerať na tie služby, ktoré občanom najviac pomôžu,“ dodala Remišová. Ďalej dodáva, že k tomuto pilieru budú patriť aj štátne služby dostupné cez mobil. „V zásade by malo platiť také jednoduché pravidlo, aby občan mal prístup k elektronickým službám, nech je kdekoľvek, nech je to kedykoľvek a z akéhokoľvek zariadenia,“ dodáva.

Hodnota za peniaze

Posledným, tretím pilierom informatizácie bude hodnota za peniaze. Úrad pre informatizáciu v najbližšom období preverí aktuálne štátne služby a zhodnotí, ktoré ponechať a ktoré nie. „Takisto namiesto megalomanských projektov, ktoré sa robili v minulosti, chceme sa skôr orientovať na malé zlepšenia a postupné vylepšovanie služieb,“ dodala Remišová.

Poslednou oblasťou je informatizácia bez korupcie. „Budeme aktívne bojovať s nekalými praktikami,“ dodala vicepremiérka. Veronika Remišová spomenula aj to, že sa budú konať výberové konania na rôzne posty štátneho IT.

Kataster portál v mobile?

Pár príkladov, ako fungujú či nefungujú služby štátu sme vyskúšali aj my – ako funguje štátna služba Katasterportál v mobile a ústredný portál verejnej správy slovensko.sk.

Videli ste už našu novú kategóriu Nákupný poradca? Vyberáme v nej napríklad tie najlepšie smartfóny do 100 eur.

 

 

6.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+