MojAndroid

Blokovanie web stránok zo strany štátu je praktika, ktorú sme u nás nemali možnosť vidieť v zákonnej podobe. Nepočítame situácie, kedy súd rozhodne alebo zakáže určitú web stránku kvôli nezákonnému obsahu. To sa deje, sú to však prípady individuálne. Avšak prvýkrát máme na Slovensku zákon, ktorý umožňuje blokovať konkrétne web stránky, priamo zo strany štátu.

Bez licencie ani web stránka

Pointa príbehu je jednoduchá, mnohí ju už zrejme postrehli. V oblasti hazardných hier sa štát rozhodol, že služby alebo skôr ich prevádzkovateľov, ktorí nemajú slovenskú licenciu začne vyhľadávať a blokovať. A samozrejme mal by vzniknúť zoznam, na ktorom by štát mal postupne dávať všetky web stránky, ktoré začal aktívne oslovovať a následne blokovať. Celý proces tohto obmedzovania sa spúšťa od 1. júla a k dnešnému dňu dokázala Finančná správa, ktorá celý proces zastrešuje, identifikovať až 17 web stránok, ktoré ponúkajú hazardné hry. Zatiaľ podľa prvých zistení bez licencie. A teraz bude nasledovať žiadosť na súd, ktorý povolí alebo nepovolí blokáciu.

Samotné blokovanie bude musieť vykonať poskytovateľ internetu. Zatiaľ je v žiadosti na blokovanie nasledovný zoznam stránok: bwin.com, williamhill.com, bet-at-home.com, 1xbet.com, lvbet.com, bet365.com, 888.com, sportingbull.com, eatsleepbet.com a kajot-casino.com. Otázka však bude, ako technicky sa blokovanie vykoná. Zákon totiž žiadnu presnú špecifikáciu a ani postup nemá. A preto bude záležať od toho, ako to bude Finančná správa požadovať, prípadne, ako sa s tým vysporiada poskytovateľ pripojenia. Nateraz sa uvažuje, že pôjde o obmedzenie na úrovni DNS serverov.

Samozrejme, vynára sa tiež otázka zneužitia postavenia štátu, ktorý bude mať nástroj na obmedzovanie podnikania a blokovania doteraz slobodného prístupu na internet (k štátom vybraným web stránkam). Finančná správa to nateraz odbila tým, že práva dotknutých subjektov sú ochraňované súdnym vstupom, kedy práve súd má byť garantom toho, že nebude blokovaná web stránka a teda obmedzená podnikateľská činnosť subjektu, kde na takýto zásah nie sú splnené podmienky. Nakoľko je to nová cesta, akou sa štát vydáva, bude otázka až pre budúce posúdenie, či je tu priestor na prípadné zneužitie.

Finančná správa uvádza k tomu nasledovné:

„Momentálne vytvárame potrebné podklady, postupy, preverujú sa spôsoby a možnosti výkonu dozoru a skúšobne sa monitoruje online prostredie, ako aj príprava tvorby zoznamu zakázaných webových sídiel.“

Avšak absencia technického spôsobu blokovania vyvoláva kritiku zo strany operátorov. Jedno z ich vyjadrení jasne definuje, že sami nevedia, ako budú blokovanie vykonávať:

„Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu ani jej členovia zatiaľ nezaregistrovali žiadny kontakt ani iniciatívu zo strany štátu, ktorá by sa týkala praktickej realizácie blokovania zakázaných internetových stránok. Zatiaľ nám nie je jasné ako by malo byť takéto blokovanie podľa predstáv štátu realizované, ani to, aké s tým budú spojené náklady a či ich prípadne štát operátorom nahradí.“

Čaká nás štátna kontrola webu?

Tu sa začína však iná diskusia, ktorá sa môže zdať dnes ešte skrytá alebo latentná. No iba dočasne. Ak si štát osvojí a nájde efektívny nástroj, ako blokovať prístup k internetu a to cestou konkrétnych web stránok, môže postupne rozširovať svoj vplyv na iné oblasti. Je to však skôr úvaha, aj keď sú novinári, ktorí takúto obavu zdieľajú. Už aj z vyjadrení operátorov sa ozývajú hlasy po refundovaní nákladov, čo vyvolá finančné potreby. Iste, nie je jasné, o aké náklady a v akej výške má ísť.

Zaujímal by ma však názor aj našich čitateľov. Či považujete postoj štátu, ktorý ide blokovať web stránky a teda obmedzovať prístup k internetu za cestu správnu? Alebo by sa mal štát skôr dostať do polohy represie a postihovať nezákonné konanie napríklad pokutou, no nechať internetový priestor voľný a bez zásahov?

4.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+