MojAndroid

Spoločnosť IDC priniesla zaujímavú štatistiku, ktorá prináša výhľad jednotlivých platforiem operačných systémov pre mobilné zariadenia.  Správa sa volá Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker a okrem aktuálneho výhľadu podielov na rok 2012 pri jednotlivých platformách prináša aj predpoveď vývoja až do roku 2016.

Podľa tejto správy, Android by mal dosiahnuť vrchol svojho rastu práve tento rok, keď by sa mal zastaviť na 61 percentách podielu celosvetového trhu. Následne po roku 2012 by mala platforma od spoločnosti Google začať klesať a Android by mali začať doťahovať také operačné systémy, ako Windows Phone/Mobile, ktorý by sa mal prepracovať v najbližších 5-tich rokoch na celosvetovú dvojku pred iOS.

V roku 2016 by Android mal zaujať trón lídra s 52,9 percentami, čo by znamenalo 10 percentný pokles podielu oproti predpovediam na tento rok. Naopak, Windows Phone/Mobile a Microsoft by mali rásť a v roku 2016 by mal tento OS dosiahnuť podiel 19,2 percenta. Apple so svojim iOS by mal mierne klesnúť a z hranice 20,5 percenta by mal klesnúť na 19 percent.

„Zárukou mobilného trhu smartfónov sú neustále sa meniace operačné systémy,“ povedal analytik IDC Ramon Lamy. Android si udrží vedúce postavenie, zatiaľ čo ostatní by mohli ťažiť z rozširujúcich sa partnerstiev s mobilnými operátormi a momentálne sa nachádzajú niekde v strede tabuľky. (BlackBerry a Windows Phone / Windows Mobile). Čo bude ešte rozhodujúce, je vývoj jednotlivých platforiem operačných systémov pre mobilné zariadenia, čo ponúknu terajším a čo budúcim zákazníkom, aby jednotlivé OS presvedčili používateľov a priklonili si ich sympatie na svoju stranu.“

Samozrejme všetky tieto čísla sú len prognózy a predpovede, ktoré by sa nemuseli vôbec naplniť. Z nášho pohľadu môžeme súhlasiť, že by sa tento vývoj mohol takto vyvíjať. No stať sa môže aj neočakávaná situácia, keď by sa na trhu s operačnými systémami pre mobilné zariadenia objavil ďalší hráč. Ten by mohol, podobne ako sa to podarilo práve spoločnosti Google a jej platforme pre mobilné zariadenia – Android,  v niekoľkých mesiacoch alebo pár rokoch úplne prevalcovať konkurenciu. Zatiaľ však, podľa informácií, takáto konkurencia nehrozí.

Zdroj, foto: IDC , BGR

7.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+