MojAndroid

Štát zverejnil spôsob, akým sa bude privatizovať zvyšných 49% akcií spoločnosti Slovak Telekom. Ako informoval denník SME, akcie sa budú predávať priamo a súčasne aj cez burzu, pričom výber konečného spôsobu bude mať v rukách vláda. Očakáva sa, že pri takomto súbežnom predaji bude zisk za akcie vyšší. O akcie sa pravdepodobne bude uchádzať aj terajší väčšinový vlastník, Deutsche Telekom.

Pri predaji bude asistovať privatizačný poradca, ktorého vyberie štát, ale Nemci budú mať právo vetovať ho. Poradcom by s mala stať niektorá z najväčších investičných bánk na svete. Po najatí investičného poradcu a sa spustí samotný proces privatizácie. Podľa stanovených podmienok sa so záujemcami o akcie sa môžu viesť dve kolá vyjednávaní o cene.

Telekom Zentrale Logo Dach

Väčšinový vlastník Deutsche Telekom má na akcie predkupné právo, ale len v tom prípade, pokiaľ sa štát rozhodne predať ich priamo. Podľa platnej akcionárskej zmluvy môže zvyšné akcie odkúpiť za rovnakú cenu, akú za ne bude ponúkať vybraný privatizér. Hoci Nemci zatiaľ svoj záujem o akcie prezentujú len vlažne, možno je v skutočnosti oveľa vyšší. Posilňovanie vplyvu v regióne totiž zapadá do stratégie operátora, ktorú presadzuje nový generálny riaditeľ Timotheus Hoettges. V rámci nej chce nemecký operátor získať väčšiu kontrolu nad východoeurópskym telekomunikačným trhom, ktorý mu prináša takmer štvrtinu ziskov mimo Nemecka. Jedným z krokov v tomto smere bola minuloročná kúpa poľského prevádzkovateľa pevných sietí GTS Central Europe a nedávno avizované úplné ovládnutie českého operátora T-Mobile.

Náš tip
Štát chce dokončiť privatizáciu Telekomu, tajne rokuje s Deutsche Telekom

Predajom zvyšného podielu by sa pre zákazníkov Telekomu nemalo nič zmeniť, nakoľko štát má na spoločnosť malý vplyv a nemá v ňom manažérsku kontrolu. Už od roku 2000 o produktoch pre spotrebiteľov rozhodujú len manažéri dosadení Deutsche Telekomom. Vládny Smer sa pôvodne staval proti privatizácii, postupne sa však rétorika jeho predstaviteľov a ministrov menila. Od zamietavého postoja v apríli 2011sa začalo uvažovať o predaji cez burzu až sa nakoniec dospelo k aktuálnemu súbežnému predaju.

Predaj je odôvodňovaný aj problémami s vyplácaním ziskov štátu, za posledné tri roky sa totiž Deutsche Telekom bráni vyplateniu dividend v plnej výške. Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov, do ktorého éry spadajú samotné počiatky privatizácie, dokonca vyhlásil, že Telekom je zlatá sliepka bez schopnosti znášať zlaté vajcia.

Slovak Telekom za 9 mesiacov minulého roka zarobil pred zdanením 250 miliónov eur, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka sa jedná o 10 miliónový pokles. V roku 2012 mal tržby približne 837 miliónov eur a čistý zisk 62 miliónov eur. Počet zákazníkov operátora sa pohyboval v tom období na úrovni okolo 3 160 000.

Zdroj: sme.sk

26.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+