MojAndroid

Denník N ako prvý prišiel s informáciou, že Slovenská informačná služba (SIS) pravdepodobne vlastní nástroj Pegasus, ktorý umožňuje ovládať napadnuté mobilné zariadenie a dostať sa k aj ku konverzáciám zo šifrovaných správ a aplikácií. Denníku to potvrdilo viacero rôznych zdrojov previazaných na bezpečnostnú komunitu.

Štát kúpil podľa informácií z dôveryhodných zdrojov špionážny nástroj, ktorý umožňuje v napadnutom zariadení ovládať mikrofóny, kameru, nahrávať obrazovku a sťahovať obsah z komunikačných aplikácií, aj z tých, ktoré sú šifrované.

Na Pegasus doplatili stovky politikov aj kritikov vlád po celom svete

Malo by ísť o neslávne známy Pegasus. Riešenie od izraelskej firmy NSO Group, okolo ktorého bol v roku 2021 škandál. Zistilo sa, že množstvo politikov po celom svete sa stalo obeťami sledovania cez tento softvér, vrátane vtedajších kritikov maďarskej a poľskej vlády.

pdovodne sms
Zdroj: ChatGPT

Aj doteraz mohli štátne orgány v oprávnených prípadoch odpočúvať hovory a dostali sa aj k SMS správam, no nemali bez fyzickej prítomnosti telefónu prístup ku konverzáciám cez mobilné aplikácie, pričom na všetko potrebovali najskôr súhlas súdu. To sa teraz môže zmeniť.

SIS dostala silnejšie kompetencie

Kto sleduje slovenskú politiku, možno zachytil, že súčasná vláda posilnila kompetencie SIS, medzi nimi aj možnosť začať odpočúvanie bez súhlasu súdu. Ten môžu získať až dodatočne. Ak sú informácie o nákupe nástroja Pegasus pravdivé, štát má k dispozícii spoľahlivý nástroj na sledovanie kohokoľvek. Jeden zo zdrojov dokonca potvrdil, že systém prešiel od septembra z testovacej prevádzky do ostrej.

Sledovanie zariadenia cez Pegasus je drahé, pri jednom mobile sa vraj môže vyšplhať na desaťtisíce eur. Denník N, samozrejme, oslovil aj SIS s otázkou k možnému nákupu systému, no nikoho zrejme neprekvapí, že priamej odpovede sa nedočkal. Všetko, čo sa týka chodu Slovenskej informačnej služby, je tajné.

ciara siva

Mohlo by vás zaujímať:

ciara siva

Dá sa chrániť?

Brániť sa napadnutiu špionážnym softvérom Pegasus je takmer nemožné. Môže ovládnuť vaše zariadenie aj bez toho, aby ste čokoľvek najskôr povolili alebo si nechtiac stiahli škodlivý kód do telefónu, ako tomu zvyčajne pri hackerských útokoch býva. V najnovšej verzii sa špionážny softvér môže dostať do telefónu len obyčajným doručením správy cez SMS, iMessage alebo WhatsApp, prípadne zatiaľ neznámu bezpečnostnú dieru. Vraj nie je nutné správu ani otvoriť a napriek tomu infikuje zariadenie.

Náš tip
Samsung uviedol smartfón s kvantovým šifrovaním. Ochráni obsah pred hacknutím

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+