MojAndroid

Slovenská vláda v týchto dňoch rokuje o budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku. V rámci návrhu Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami si pripravilo Ministerstvo dopravy a Ministerstvo hospodárstva pripravilo zmeny v zákonoch, ktoré by mali zvýhodňovať kúpu automobilov na CNG/LNG pohon a elektrinu. Hovorí sa o rokoch 2016 – 2025, kedy by mala byť kúpa ekologickejších vozidiel zvýhodnená aj daňovými bonusmi.

Tesla_model_s_85_test_1

Zvýhodnenie alternatívnej dopravy však nariaďuje aj európska smernica, a tak sú kroky slovenskej vlády len logickým vyústením dlhodobej snahy únie o zlepšenie ekologickosti dopravy v Európe. V roku 2025 by sme na Slovensku podľa odhadov Ministerstva hospodárstva mali mať až 35 000 vozidiel na elektrický pohon. Do tohto roku by na Slovensku malo pribudnúť aj viac elektronabíjačiek, konkrétne by sa ich počet mal navýšiť na 1500. Tie by sa mali nachádzať najmä na diaľniciach a rýchlostných cestách, pričom ministerstvo plánuje ich výstavbu aj v mestách s viac ako 30 000 obyvateľmi. 

Náš tip
Tesla pripravuje vlastné autonómne nákladné auto aj autobus

Od roku 2017 by mali byť ľudia, ktorí si chcú kúpiť automobil na alternatívny pohon zvýhodnený aj znížením dane, ktorú za automobil musia pri kúpe zaplatiť. Zatiaľ nie je známe, aké vysoké budú daňové bonusy, no experti očakávajú, že nimi štátna pokladnica príde o približne 1,9 milióna eur. Návrh ministerstva dokonca hovorí aj o akýchsi zónach, do ktorých by mali prístup iba ekologické automobily. Môže sa tak stať, že v nasledujúcich rokoch napríklad do zalesnenej oblasti s vyšším stupňom ochrany pustia iba majiteľov elektromobilov. Všetko je zatiaľ v štádiu rokovania a Ministerstvo hospodárstva zverejní konkrétne znenie návrhu a riešení pre podporu ekologických áut až po ukončení všetkých jednaní.

Zdroj: MHSR

22.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+