MojAndroid

Definíciu dokonalosti v oblasti mobilných batérií sa snažia prepísať vedci zo Stanfordu. Tí totižto v posledných mesiacoch vyvíjali batériu, ktorá je lacná, ohybná a dokáže sa nabiť na plnú kapacitu už za 1 minútu. Je dokonca aj odolná voči výbuchom a nevzbĺkne ani v prípade, že do jej stredu vyvŕtate dieru. Za vývojom špeciálnej hliníkovo-iónovej batérie stojí profesor Hongjie Dai a jeho tím vedcov.

Náš tip
NÁVOD | Ako zistiť, či je batéria vo vašom smartfóne poškodená

Batéria je zložená z dvoch elektród – pozitívne nabitej katódy a negatívne nabitej anódy vyrobenej z hliníka. Priestor medzi nimi vypĺňa tekutý iónový elektrolyt, pričom si celá batéria vďaka polymérmi spevnenému “vaku” ponechala výbornú ohybnosť aj ďalšie fyzikálne vlastnosti. Po prvých testoch vedci garantujú životnosť až 7500 cyklov bez akejkoľvek straty kapacity, zatiaľ čo životnosť dnešných batérií je približne iba 1000 nabíjacích cyklov, pričom 100% kapacitu garantujú výrobcovia iba pri prvých 100 nabitiach.

Jedinou nevýhodou aktuálneho prototypu batérie je jej nízka voltáž. Tá by sa však mala upraviť vylepšením materiálu katódy, takže by to vedcom nemalo robiť na čele veľké vrásky. Ohybná batéria s takto výbornými vlastnosťami sa stane hitom najmä flexibilných zariadení, no určite by sme ju radi videli aj v klasických zariadeniach s pevnou konštrukciou. Kapacita novej batérie dnes dosahuje zhruba 1/3 kapacity klasických lítiových batérií.

Naša batéria momentálne produkuje asi polovicu voltáže v porovnaní s typickou lítiovou batériou. Vylepšenie materiálu katódy ale môže zvýšiť voltáž aj hustotu energie v batérii. Okrem toho má naša batéria všetko, o čom sa vám v spojení s batériami sníva – lacné elektródy, dobrú bezpečnosť, rýchle nabíjanie, flexibilitu aj dlhú životnosť. Naša technológia by sa mohla stať novým štandardom, je to veľmi vzrušujúce. – povedal profesor Hongjie Dai zo Stanfordskej univerzity.

Zdroj: Stanford

7.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+