MojAndroid

Sťahovanie nelegálneho obsahu z internetových úložísk je protiprávne a trestné. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie. O veci informoval okrem iných denník SME.

Slovenský autorský zákon nie je v tejto otázke úplne presný, čo umožňovalo rôzne interpretácie a na problematiku sťahovania audiovizuálnych diel z internetových úložísk doteraz neexistovalo jednoznačné právne stanovisko. V § 24, odseku 1 autorského zákona je doslova uvedené: „Rozmnoženinu zverejneného diela môže fyzická osoba vyhotoviť bez súhlasu autora pre svoju osobnú potrebu a na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný; za také použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.“ Odborníci sa teda delili na dva tábory. Jedni tvrdili, že pre neobchodné účely je možné skopírovať zverejnené dielo aj z nelegálneho zdroja, iní boli proti.

Táto nejednoznačnosť je už však minulosťou, keďže Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu rozhodol, že zhotovovanie kópií diela na súkromné účely z nelegálnych zdrojov predstavuje zásah do riadneho fungovania trhu a zvyšuje obeh falšovaných, alebo pirátskych diel. Podľa súdu nemožno tolerovať vnútroštátnu právnu úpravu,  ktorá nerozlišuje medzi rozmnoženinami na súkromné použitie vyhotovenými z legálneho zdroja a rozmnoženinami vyhotovenými z falšovaného alebo pirátskeho zdroja. To znamená, že sťahovanie obsahu porušujúceho autorské práva z úložísk ako uloz.to a podobných, je aj na Slovensku trestné.

Za sťahovanie audiovizuálnych diel z internetových úložísk pritom hrozí trest hneď od štvrtka 10.4., keďže na zmenu praxe stačí verdikt súdu v Luxemburgu a nie je potrebné meniť zákony. Napriek tomu odborníci istú zmenu v slovenských právnych predpisoch pripúšťajú, týkať by sa mohla predovšetkým ustanovení Trestného zákona o neoprávnených zásahoch do autorských práv.

Súdny dvor zároveň rozhodol, že poplatky vyberané autorskými zväzmi za predaj médií, akými sú prázdne DVD nosiče, USB kľúče či mobilné telefón, nie sú oprávnené. Doteraz boli tieto poplatky súčasťou ceny uvedených nosičov a slúžili autorským zväzom ako náhrada za to, že na takéto médiá sa dali nahrať nelegálne filmy a hudba. Podľa súdu však poplatky nepriamo trestajú aj tých ľudí, ktorí diela sťahujú z legálnych zdrojov. Ceny takýchto zariadení by mohli následne klesnúť, zrejme by sa však jednalo o nepatrný, alebo aj takmer nulový pokles.

Doplnené na základe požiadania SOZA:

OPRAVA

Súdny dvor zároveň rozhodol, že organizácie kolektívnej správy práv môžu vyberať náhradu odmeny iba z rozmnoženín diel alebo iných predmetov ochrany, ktoré sú pre súkromné použitie vyhotovené z legálnych zdrojov, čo je v súlade s vykonávacou praxou v Slovenskej republike.

Rozhodnutie súdneho dvora nemá nijaký vplyv na sťahovanie pomocou tzv. torrentov, tie boli na Slovensku nelegálne aj predtým. Pri nich totiž používateľ dielo nielen sťahuje, ale súčasne aj odosiela, čím sa stáva jeho šíriteľom.

Zdroj: sme.sk, curia.europa.eu

11.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+