MojAndroid

Rozruch medzi verejnosťou vyvolala v apríli správa, podľa ktorej je sťahovanie filmov a hudby z nelegálnych zdrojov pre osobnú potrebu trestné. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu, podľa ktorého zhotovovanie kópií diela na súkromné účely z nelegálnych zdrojov predstavuje zásah do riadneho fungovania trhu a zvyšuje obeh falšovaných, alebo pirátskych diel. Podľa súdu nemožno tolerovať vnútroštátnu právnu úpravu, ktorá nerozlišuje medzi rozmnoženinami na súkromné použitie vyhotovenými z legálneho zdroja a rozmnoženinami vyhotovenými z falšovaného alebo pirátskeho zdroja. To znamená, že sťahovanie obsahu porušujúceho autorské práva z úložísk ako uloz.to a podobných, je aj na Slovensku trestné. Za nelegálne sťahovanie pritom hrozil trest ihneď od vydania rozhodnutia, keďže na zmenu praxe stačil verdikt súdu a nebolo potrebné meniť zákony.

V porovnaní s predchádzajúcim stavom, kedy sa sťahovanie pre osobnú potrebu mnohokrát vykladalo ako legálne a v praxi sa ticho tolerovalo, išlo o výraznú zmenu. Objavilo sa množstvo protestných hlasov a legislatívne sa možný dopad rozhodnutia Súdneho dvora snažil zmierniť poslanec NR SR Miroslav Beblavý, ktorý navrhoval novelu Trestného zákona, podľa ktorej by sťahovanie súborov výhradne na súkromné účely nebolo trestné. Parlament však túto novelu odmietol.

Ministerstvo spravodlivosti teraz pripravilo vlastnú „veľkú“ novelu Trestného zákona, ktorá okrem mnohých iných oblastí rieši aj otázku trestnosti vyhotovenia rozmnoženiny zverejneného diela z nelegálneho zdroja, teda napríklad z internetu. Výrazne sa však líši od návrhu podaného Beblavým, keďže na rozdiel od neho zostáva sťahovanie z nelegálnych zdrojov naďalej trestné, avšak len v prípade, že súhrnná výška spôsobenej škody presiahne hranicu 266 eur, teda pri vzniku tzv. malej škody. Ministerstvo spravodlivosti má do novely zakomponovať aj vzorec, na základe ktorého sa konkrétna výška takejto škody bude počítať, pričom považovať by sa za ňu mala cena, za ktorú sa dielo v čase a mieste zistenia činu obvykle predáva. Podľa dostupných informácií sa bude škoda sčítavať za všetky neoprávnene vyhotovené rozmnoženiny, ktoré si konkrétny človek vytvorí a doba vyhotovenia nebude časovo ohraničená.

Ak však aj výsledná škoda bude nižšia ako 266 eur a nepôjde teda o trestný čin, poškodený si bude môcť vymáhať náhradu vzniknutej škody, ktorá mu nelegálnym stiahnutím či vytvorením kópie vznikla. Jedná sa však ešte len o návrh zákona a jeho finálna podoba môže byť odlišná.

Zdroj: pravda.sk, vssr.sk, beblavy.sk

18.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+