MojAndroid

Ak budete nelegálne sťahovať hudbu alebo filmy, môžete ísť za mreže. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu ešte v apríli minulého roka, kedy vydal správu, podľa ktorej je zhotovovanie kópií diela na súkromné účely z nelegálnych zdrojov zásahom do riadneho fungovania trhu a zvyšuje obeh falšovaných, alebo pirátskych diel. To znamená, že sťahovanie obsahu porušujúceho autorské práva z úložísk ako uloz.to a podobných, je aj na Slovensku trestné.

Rozhodnutie súdu sa snažil zmierniť poslanec NR SR Miroslav Beblavý, ktorý navrhoval novelu Trestného zákona, podľa ktorej by sťahovanie súborov výhradne na súkromné účely nebolo trestné. Parlament však túto novelu odmietol. Ministerstvo spravodlivosti medzitým pripravilo vlastnú úpravu zákona, ktorá riešila aj otázku nelegálneho sťahovania a vyhotovovania kópií originálneho diela. Podľa nej zostáva sťahovanie z nelegálnych zdrojov naďalej trestné, avšak len v prípade, že súhrnná výška spôsobenej škody presiahne hranicu 266 eur, teda pri vzniku tzv. malej škody.

Navrhovaná novela však v parlamente neprešla, čo znamená, že stiahnutie aj jedného MP3 súboru môže byť trestným činom. „Nateraz došlo k rozhodnutiu, že sa prostredníctvom novely upravia iba nevyhnutné veci, ktoré Slovensku vyplývajú z členstva v Európskej únii a medzinárodných organizáciách,“ zdôvodnila nový postoj rezortu hovorkyňa Alexandra Donevová. Opozícia na čele so stranou Sieť sa pokúsi o zmäkčenie trestania, ktoré by postihlo aj malých pirátov. Ministerstvo spravodlivosti však tvrdí, že k zatváraniu drobných pirátov nedochádza ani dnes. Odvoláva sa pritom na pasáž trestného zákona, podľa ktorej sťahovanie nie je prečinom v prípade, že jeho následky majú len nepatrnú závažnosť.

Zdroj: hnonline

 

12.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+