MojAndroid

Turecký mobilný operátor Turkcell spolu s firmami Ericsson a Qualcomm dosiahli v 3G sieti rýchlosť sťahovania dát na úrovni 63 Mbps a 11,5 Mbps pri ich posielaní. V rámci komerčnej siete 3G siete boli takéto rýchlosti namerané vôbec po prvýkrát. Sieťové riešenie a uzly rádiovej siete boli dodané Ericssonom. Test sa uskutočnil na smartfóne poháňanom procesorom od Qualcommu.

Išlo o prvú praktickú ukážku vysokorýchlostnej technológie Downlink Packet Access (3C-HSDPA) v rámci komerčnej siete, postavený na platforme 3-Carrier. Tá je navrhnutá tak, aby bez ohľadu na vyťaženosť siete navýšila rýchlosť sťahovania až o 50 % oproti Dual-Carrier technológii.

V prípade uplinku sa o rekord postarala technológia Enhanced Uplink Multi-carrier (EUL-MC), čo je súčasť softvérového riešenia 14B od Ericssonu. Tento doplnok dokáže zvýšiť rýchlosti posielania dát až o 100 percent, čo nakoniec potvrdil aj samotný test.

Turecký mobilný operátor v súčasnosti využíva siete s technológiou Dual-Carrier HSDPA, ktorá podporuje rýchlosti do 43,2 Mbps pri sťahovaní dát a 5,76 Mbps pri ich odosielaní.

Ukážka bola prevedená na frekvencii 2,1 GHz v komerčnej WCDMA sieti, pričom boli použité tri 5MHz carriery pre downlink a dva 5MHz carriery pre uplink. Všetky fungovali v rámci 2,1 gigahertzovej frekvencii, ktorú vlastní Turkcell.

EUL-MC je navrhnutý tak, aby umožnil simultánne uplink prenosy na dvoch 5MHz carrieroch u jediného používateľa a ponúkli tak maximálne rýchlosti na úrovni 11,5 Mbps, pričom nárast v rýchlosti dosahoval až 100 %. Takýto nárast bol pritom nameraný bez ohľadu na to aké boli podmienky a vyťaženosť siete.

3C-HSDPA a EUL-MC sú ďalšími krokmi v evolúcii technológie HSPA multi-carrier. Vďaka softvérovým upgradom je multi-carrier vhodný na rozširovanie kapacity, zvyšovanie maximálnych prenosových rýchlostí a výrazné skvalitnenie aplikačného pokrytia. Obidve tieto technológie sú významnými krokmi v skvalitňovaní mobilného broadbandu pre spotrebiteľov. Mali by byť komerčne dostupné v druhej polovici roku 2014. Kedy a či ich nasadia aj slovenskí operátori je pri súčasnom trende rozširovania LTE sietí zatiaľ otázne.

Zdroj: tlačová správa

15.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+