MojAndroid

Spoločnosť Swan si myslí, že jeho vstupu na vianočný trh zabránila konkurencia. Tá mala štvrtému mobilnému operátorovi po dosiahnutí pokrytia 20% územia poskytnúť službu národného roamingu. Táto povinnosť je zakotvená priamo v individuálnych povoleniach na používanie frekvencií, ktoré boli pridelené spoločnostiam Orange Slovensko, a.s., Slovak Telekom, a.s., a O2 Slovakia, s.r.o. v aukcii v roku 2013. Momentálne teda ostáva stále otázne, kedy Swan svoje mobilné služby skutočne spustí.

Swan nedávno avízoval spustenie LTE siete v Trnave, kde chce ponúkať aspoň rýchly mobilný internet s rýchlosťou 50/10 Mbps a s neobmedzenými dátami v sume 5 eur na mesiac. Operátor zatiaľ svoje služby verejnosti nesprístupnil, udiať sa tak má až v nasledovných dňoch. Plnohodnotné však bude môcť Swan fungovať až po dohode s iným mobilným operátorom, ktorý mu umožní využívať vlastnú mobilnú sieť, čím by mohol zabezpečiť spoľahlivé fungovanie svojich služieb naprieč celým územím Slovenska.

Náš tip
LTE od Swanu s neobmedzenými dátami len za 5 eur, zatiaľ len v Trnave

Spoločnosť momentálne pokrýva približne 20% obyvateľstva, zákazníci môžu pri vyhľadávaní mobilných sietí nájsť kód SWAN (231-03) v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Prešove, Bánovciach nad Bebravou, Dunajskej Strede, Hlohovci, Pezinku a iných mestách. Túto skutočnosť oznámil SWAN trom mobilným operátorom aj Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Zatiaľ však bez odpovede.

„Ak by operátori začali poskytovať službu národného roamingu v súlade so svojou povinnosťou, mohla už dnes spoločnosť SWAN spustiť poskytovanie celoplošných služieb tak, ako to mala vo svojich plánoch. Vstup štvrtého mobilného operátora by tak zákonite zlepšil konkurenčné prostredie a znížil ceny pre koncových zákazníkov“, uviedol Ing. Juraj Ondriš, predseda predstavenstva spoločnosti SWAN.

Spustenie mobilných služieb štvrtého operátora je tak momentálne stále v nedohľadne a čaká sa na to, že sa dohodne s niektorým z mobilných operátorov alebo zasiahne regulátor. O vyjadrenie sa k tejto situácii sme požiadali aj zástupcov Orangeu, Telekomu a O2. Ich odpovede vám prinesieme čoskoro.

Doplnené vyjadrenie Orangeu:

V súčasnosti nemáme k dispozícii ďalšie informácie o tom, či je plánom spoločnosti SWAN pôsobiť ako mobilný operátor alebo predať svoju licenciu, ako ani informácie, či a akým spôsobom spoločnosť SWAN splnila podmienku začať komerčnú prevádzku do 6 mesiacov od získania licencie a či a akým spôsobom regulátor preverí, či spoločnosť SWAN splnila aj ďalšiu podmienku licencie, pokryť signálom 20 % obyvateľstva. Veríme, že v najbližšom období sa vyjasnia tieto aj ďalšie otázky, ako napríklad prečo regulátor uplatňuje na tohto operátora iný meter pri posudzovaní splnenia licenčných podmienok ako tomu bolo počas viac ako 15-ročnej regulačnej praxe na Slovensku. So spoločnosťou SWAN samozrejme naďalej pokračujeme v komunikácii ohľadom národného roamingu.

Doplnené vyjadrenie O2:

K našej ľútosti sa nám nádejný adept na štvrtého operátora neozval od 24.10. a neposkytol ani základné technické parametre, ktoré sú pre ponuku národného roamingu potrebné. Na každé rokovanie treba dvoch a pre nás je záhadou prečo SWAN prerušil rokovania a teraz obviňuje všetkých naokolo.“ Uviedol René Parák, riaditeľ korporátnej komunikácie O2.

18.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+