MojAndroid

Pokiaľ ste niekedy rozmýšľali nad tým, že by Android aplikácie mohli bežať na Linuxe, máme pre vás dobrú správu. Spoločnosti Collabora, ktorá sídli vo Veľkej Británii, sa to podarilo. Vo svojom najnovšom poste spomenula experimentálne prostredie pre Android, ktoré dovoľuje bežať Android aplikáciám v plávajúcich oknách nad natívnym operačným systémom Linux.

Zjednodušene povedané, projekt s názvom SPURV vytvorí v Linuxe akési virtuálne zariadenie s Androidom. Je v ňom viacero nástrojov, ktoré dovoľujú “Android zariadeniu” prehrávať hudbu, pripojiť sa k sieti či zobrazovať hardvérovo akcelerovanú grafiku.

Najzaujímavejšou časťou je ‘SPURV HWComposer’, ktorý poskytuje aplikácie pre Android v oknách, vedľa okien z natívnych aplikácií Linux. Práve toto je hlavným rozdielom oproti ostatným riešeniam Android aplikácií na Linuxe. Aby to všetko fungovalo, počítač s Linuxom musí obsahovať zobrazovací server Wayland.

Softvér zatiaľ nie je možné stiahnuť, stále je vo vývoji. Napriek tomu sa jedná o zaujímavý dôkaz o tom, že Android aplikácie dokážu bez problémov bežať aj na počítači s Linuxom a dúfame, že sa tento koncept zmení na plnohodnotný produkt, ktorý bude možné jednoducho nainštalovať a používať.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+