MojAndroid

Pred dvadsiatimi rokmi bola vrcholom amatérskej fotografie fotka z dovolenky, ktorú sme zachytili na domáci foťák na film. Dnes je to úplne inak. S narastajúcou dostupnosťou fototechniky sa zvyšuje aj počet hobby fotografov, ktorí si dnes za rozumný peniaz dokážu kúpiť už naozaj kvalitnú zrkadlovku alebo kompakt. To, že si kúpite nový fotoaparát, však neznamená, že ho automaticky aj viete ovládať a stáva sa z vás fotograf. Uvedomujú si to aj výrobcovia, ktorí sa snažia dostupné fotoaparáty urobiť čo najjednoduchšími. Niekedy aj najviac chápavý používateľ však potrebuje nakopnúť alebo poradiť. Spoločnosť Canon si to uvedomuje, a tak vytvorila špeciálnu sprievodnú aplikáciu pre fotoaparáty (modely EOS 100D, EOS 750D, EOS 760D, EOS 1200D, EOS 7D Mark II a EOS M3) . My v MôjAndroid.sk sme otestovali sprievodcu ku Canon EOS M3 s novým Canon EOS M10 (M10 je novší model z tej istej modelovej rady ako M3).

canon-sprievodca-1

Sprievodca k Canon EOS M3

Samotná aplikácia má veľkosť až 139 MB, no po jej stiahnutí sa už nemusíte pripojiť k internetu a máte dostupné všetky informácie. Využijete to napríklad vtedy, keď sa chcete naučiť robiť s novým fotoaparátom počas cestovania alebo priamo na výlete či dovolenke. Výhodou je jednoduché prostredie, lokalizácia do slovenčiny, ale aj intuitívne ovládanie, ktoré hravo zvládnu používatelia všetkých vekových kategórií. Všetko dôležité sa ukrýva v bočnom menu aplikácie, ktoré vyvoláte tlačidlom v ľavom hornom rohu.

canon-sprievodca-5

Aplikácia Canon sprievodca je šikovnou príručkou nielen k vášmu fotoaparátu, ale aj k foteniu samotnému. Veľkou výhodou je, že sa na praktických ukážkach môžete naučiť, ako správne fotiť a priamo v aplikácii sa dozviete aj to, ako pri tom správne nastaviť a používať váš fotoaparát. Páči sa nám najmä jednoduchosť aplikácie, ktorej obsluhu zvládnu používatelia všetkých vekových kategórií.

Inštruktáž

Prvou sekciou aplikácie je Inštruktáž. Tu sa dozviete základné informácie o vašom fotoaparáte, ale aj celkovo o fotení. Veľmi praktickými sú cvičenia, v ktorých môžete trénovať to, ako máte na fotografii správne zachytiť nejaký objekt, rýchlu akciu, verné farby alebo ten správny jas. V návodoch zas nájdete užitočné informácie o objektívoch, ktoré si môžete pozrieť dokonca aj na videu (treba dodatočne stiahnuť). Ak si prejdete všetky tieto kroky, môžete prejsť aj do sekcie Čo je na fotografii zle, kde si môžete pozrieť praktické príklady toho, ako sa nemá fotiť a čo urobiť preto, aby vaše fotky nevyzerali podobne zle.

foto-ukazka-canon

Na vyššie uvedenej fotografii môžete vidieť rozdiel medzi manuálnym a automatickým režimom. Našim cieľom bolo viac rozmazané pozadie a popredie, ktoré sme dosiahli pomocou návodu z aplikácie Canon Sprievodca. Pri manuálnom móde bola clona fotoaparátu nižšia, a tak je aj pozadie a popredie foteného objektu viac rozmazané, čo bolo našim cieľom (clona pri manuálnom režime bola f/4.5 a pri automatickom režime mala hodnotu f/9.0). 

Objavujte

Táto časť aplikácie slúži na zoznámenie sa s vašim novým fotoaparátom. Okrem toho, že sa ho naučíte dokonale ovládať, si môžete pozrieť aj to, aké príslušenstvo si k nemu môžete dokúpiť. V časti Zoznámte sa si napríklad môžete pozrieť na 360° fotografii váš fotoaparát a naučiť sa, na čo slúžia všetky jeho ovládacie prvky. Ak neviete, aký objektív si k fotoaparátu máte kúpiť, prejdite do časti Zoznámte sa s vašimi objektívmi. Veľmi dôležitou súčasťou fotografickej výbavy je aj blesk. Jeho používanie je jednou z najnáročnejších vecí, najmä pre začínajúcich fotografov. Preto vám určite príde vhod celá sekcia Používanie blesku, kde sa naučíte, kedy a ako ho máte používať. Priznáme sa, že blesk robí veľké problémy aj nám. Vďaka tejto aplikácii sme sa však dozvedeli, ako na jeho používanie a nepotrebovali sme na to ani drahú knihu pre fotografov.

canon-sprievodca-2

Ak si chcete k svojmu fotoaparátu dokúpiť nejaké príslušenstvo, priamo v aplikácii si môžete pozrieť, aké doplnky máte na výber. Pri každej položke vás určite poteší fotografia daného príslušenstva a jeho popis. Ak patríte medzi moderných ľudí a svoje fotografie často zdieľate s vašimi známymi alebo na sociálne siete, tak v sekcii Pripojte sa a zdieľajte nájdete návod na to, ako zo svojho fotoaparátu získať fotografie, či už do mobilného zariadenia, alebo počítača a odtiaľ ich zdieľať s celým svetom. V sekcii Rady a tipy zas zistíte, ako fotiť ľudí, miesta, či akcie tak, aby boli fotografie jedinečné, ostré a zachytávali ten správny okamih. Kompletnú príručku zariadenia si stiahnete v časti Príručka. Ak teda patríte do starej školy a všetko si radšej naštudujete predtým, ako to začnete používať, táto aplikácia je určená práve pre vás.

Inšpirujte sa

Ak ste zvládli všetky kroky z inštruktáže a objavovania, ste pripravení na fotenie. Fotografi často nachádzajú najviac inšpirácie na snímky v prírode alebo v meste. Ak ste mestský typ, tak vás poteší sekcia Sprievodca mestami od spoločnosti Canon. V nej sa totižto dozviete zaujímavé fotografické tipy a miesta na fotenie v Londýne, Miláne, Berlíne, Madride či Amsterdame. Každým mestom vás bude sprevádzať známy fotograf alebo bloger, ktorý vám prezradí jeho tajné miesta a tipy na fotenie. Okrem toho si môžete z daných miest nechať zobraziť aj originálne fotografie, prípadne sa nechať inšpirovať radami spoločnosti Canon pri fotení daného typu pamiatky či miesta. Veľmi sa nám páči aj funkcia Chcem výzvu. V nej vám aplikácia zadá, čo máte odfotiť a akým spôsobom to urobiť. Vy sa tak môžete inšpirovať pri zachytávaní zaujímavých fotografií a miest. Aplikácia kombinuje 8 tém a 8 spôsobov snímania do náhodných dvojíc, a tak vám môže zadať naozaj zaujímavé výzvy, ako napr. fotenie domácich zvierat perspektívou malých detí, fotenie jedla z vtáčej perspektívy, či fotenie hôr v zime.

canon-sprievodca-4

Posledná časť aplikácie obsahuje už iba informácie o spoločnosti, odkaz na ich sociálne siete, možnosť registrácie a prieskum.

Canon sprievodca | Screenshoty

Ak ste fanúšikom akéhokoľvek typu fotografie a vlastníte fotoaparát Canon, rozhodne by ste si podobnú aplikáciu mali nainštalovať. Takáto inštruktážna aplikácia nie je určená len pre začínajúcich fotografov, ale aj pre profesionálov, ktorí v nej môžu nájsť tipy na zaujímavé miesta či spôsoby fotenia. Najlepšie na tom všetkom je, že aplikácia je dostupná úplne bezplatne a je v slovenčine. Nám sa páči, že okrem ovládania vášho nového fotoaparátu sa v aplikácii naučíte aj to, ako fotiť pri rôznych svetelných podmienkach a v rôznych scenériách bez toho, aby ste museli študovať dlhé články alebo si kupovať drahé fotografické knihy. Prínosom je rozhodne aj spojenie priamo s fotoaparátom, čo znamená, že sa v aplikácii dozviete, ako si máte nastaviť fotoaparát, aby ste dosiahli želaný efekt. Navyše, sprievodcu fotoaparátom máte v mobile a nie v samotnom fotoaparáte, čo je praktickejšie nielen z pohľadu prehľadnosti, ale aj šetrenia batérie samotného fotoaparátu, v ktorom by sprievodca znamenal úbytok tak často potrebnej energie. Aj keď má aplikácia väčšiu veľkosť, je naozaj komplexná a praktické tipy a triky, ktoré v nej nájdete, rozhodne oceníte. Ak vás zaujala, môžete si ju stiahnuť pomocou odkazu nižšie.

7.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+