MojAndroid

Či sa nám to páči alebo nie, digitálne orientovaná doba, ktorej význam posilnil zvýšený dopyt po práci z domu, so sebou prináša aj drobné úskalia. Jedným z nich je narastajúci počet online služieb a nástrojov prepletených s našim bežným životom. S tým ruka v ruke rastie aj počet hesiel, ktoré si vytvárame a musíme pamätať.

Vytvorenie hesla je samozrejme bezproblémovou záležitosťou, ktorú zvládne úplne každý. Za tie roky používania počítačov, e-mailových schránok, sociálnych sietí a online služieb od výmyslu sveta sme sa s tým už zžili. Ani vytvorenie toho, čo môžeme považovať za dobré heslo, nie je raketovou vedou. Je to štipku komplikovanejšie, pretože treba dodržať niekoľko základných princípov, no stále sa to dá zvládať. 

Celé sa to zvykne skomplikovať až s tým, ako prirodzeným spôsobom narastá počet používateľských účtov, ktoré si vytvárame. Po správnosti potrebujeme pre každé konto vytvoriť unikátne heslo, no súčasne si ho chceme pamätať, aby sme celú snahu o dobrú ochranu nezničili tým, že si heslá budeme písať niekde po papierikoch alebo ich ukladať v nápadnom textovom dokumente. 

Situácia ale vôbec nie je taká zúfalá, ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Ak nechceme pristúpiť ku rôznym kompromisom, čo môže byť v prípade hesiel cesta do pekla, tak to chce trochu viac času a lepšiu organizáciu.

Vytváranie a správa hesiel pritom nie je vecou, ktorá sa týka len malého počtu jednotlivcov. To veru nie. Týka sa to prakticky každého, kto sa chce v rozumnej miere pohybovať v online svete. Spojené sú s tým rôzne nepríjemnosti. 

Napríklad aj to, že heslo do služby, ktorú používate menej frekventovane, dokážete pomerne ľahko zabudnúť. Riešením môže byť to, že všetky svoje heslá máte niekde poznačené. To síce môže byť praktické, no súčasne aj veľmi nebezpečné

Stačí si predstaviť, že by ste svoje zariadenie chvíľu nechali bez dozoru a niekto by si skopíroval alebo odfotil textový súbor či poznámku so všetkými vašimi prístupovými údajmi. To by proste bola úplná katastrofa. Používanie jednoduchého, alebo nedajbože, toho istého hesla, v dnešnom online svete predstavuje príliš vysoké riziko.

Správca hesiel

Čo s tým? Jednou z rozumných možností môže byť zvolenie správneho pomocníka. Správcu hesiel. Zjednodušene povedané ide o aplikáciu, ktorá pomáha s vytváraním, bezpečným ukladaním a správou všetkých vašich hesiel. Samozrejme, že prístup k týmto dátam je dobre chránený. Inak by to predsa nedávalo zmysel.

V kategórii Správca hesiel nájdete kopu rozličných aplikácií a služieb s rôznorodou povesťou. Preto je dobré siahnuť po tých, ktoré si za roky na trhu vybudovali dobré meno. Niektoré z nich sú bezplatné, iné platené. Aj v tomto prípade všeobecne platí, že platené riešenia ponúkajú pokročilejšie možnosti a viacero funkcií. Bežnému používateľovi by však mali stačiť aj tie bezplatné.

Najlepší správcovia hesiel

Jedným z najpopulárnejších správcou hesiel je LastPass. Ponúka ako bezplatnú, tak aj prémiovú verziu. Za zmienku stojí aj 1Password, no to je už vyslovene platené riešenie. Z tých s dobrým menom, ktoré sa dajú používať aj bezplatne, sú tu veci ako RememBear a Enpass. 

Treba však počítať s určitými obmedzeniami ako je napríklad limitovaný počet uložených hesiel či používanie len na jednom zariadení bez akejkoľvek synchronizácie. Dá sa to zvládnuť, a ak by sa vám bezplatná verzia zapáčila, môžete prejsť na tú platenú a získať dodatočné funkcie.

Password Manager je aj súčasťou riešenia ESET Smart Security Premium. Je to správca hesiel, ktorý vytvára, chráni a uchováva vaše heslá a ďalšie citlivé údaje. Obsahuje aj funkciu automatického vypĺňania formulárov či nástroje pre bezpečnostný audit hesiel.

Za zmienku stojí aj Správca hesiel zabudovaný do konta Google. Ten je bezplatný a veľmi jednoduchý. Oproti ostatným riešeniam ale môže mať trochu slabšie ochranné mechanizmy. 

Tento článok vznikol v spolupráci s

30.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+