MojAndroid

Spotreba.sk je aplikácia, ktorá by nemala chýbať žiadnemu vodičovi. Pomocou nej si môžete nielen zaznamenať počty prejdených kilometrov, ale pomerne presne zistiť aj to, koľko paliva ste na konkrétnych trasách minuli, či akú reálnu spotrebu má vaše auto.  My sme sa na aplikáciu pozreli zblízka, a to formou rozhovoru s manažérom projektu Jurajom Trubínim.

Juraj Trubíni - spotreba.sk
Juraj Trubíni – spotreba.sk

V krátkosti nám predstavte aplikáciu Spotreba.sk.

Aplikácia Spotreba.sk primárne slúži na evidenciu tankovaní a výpočtu priemernej spotreby. Za jej zrodom stála myšlienka mať všetky náklady spojené s prevádzkou vozidla na jednom mieste a nazbierané data zobrazovať v prehľadnej štatistike. Užívateľ tak môže vidieť a analyzovať z takýchto štatistík štýl svojej jazdy, vplyv ročných období a použitých pneumatík na priemernú spotrebu či pridávanie aditív alebo iných zlepšovákov.

Aké sú jej funkcie a pre koho je učená?

Aplikácia je určená pre každého, kto chce mať prehľad o nákladoch spojených s prevádzkou svojho tátoša. Ponúka svojim užívateľom možnosť evidovať tankovania, náklady a príjmy, zaznamenávať svoje súkromné či firemné jazdy a tieto si niekoľkými jednoduchými kliknutiami vyexportovať do cestovného príkazu. Ak ste zábudliví alebo len neradi nechávate veci na náhodu, môžete si vypršanie platnosti STK či nadchádzajúcu výmenu oleja nastaviť do pripomienok. Veľmi žiadanou funkcionalitou bolo zdieľanie štatistík svojho vozidla či už na sociálnych sieťach prípadne priamo linkom.

Náhľad na prostredie a funkcie aplikácie spotreba.sk

Jednou z ďalších veľmi zaujímavých funkcií je zdieľanie prístupu a editácii k vozidlu. Ak ste vo firme niekoľkí kolegovia no využívate jedno firemné auto, viete takémuto vozidlu robiť evidenciu nezávisle od seba.

Viete koľko ľudí pravidelne používa vašu aplikáciu?

V súčasnosti evidujeme v priemere 250-300 pridaných tankovaní denne a zhruba 100km zadaných jázd a tieto čísla nám každým mesiacom pekne rastú, čo nás veľmi teší. Z tankovaní sú súčasne aktualizované ceny PHM na danej čerpacej stanici, na ktorej užívateľ tankovanie zadal. Tieto data vieme následne spracovať a v prehľadom grafe vykresliť vývoj cien PHM. Dalo by sa teda povedať, že denne pre nás pracuje 300 ľudí, ktorý nám obiehajú čerpačky a aktualizujú ceny palív ;)

V čom sa aplikácia spotreba.sk odlišuje od svojej konkurencie a v čom je podľa vás výnimočná?

Je to určite jej všestrannosť. Aplikácia nie je zameraná výlučne na monitorovanie spotreby vozidla. Jedná skôr o jeho komplexnú servisnú históriu. Predstavte si, že kupujete jazdené vozidlo a niekto Vám dá do ruky 3 alebo 5 rokov servisnej histórie daného vozidla. Cez zaevidované jazdy vidíte, či auto jazdilo prevažne mesto alebo diaľnicu, aké servisné náklady si auto vyžadovalo a asi to najhlavnejšie čo ľudí zaujíma: Akú to má spotrebu.

Jednou z veľkých výsad našej appky je automatická synchronizácia údajov na server a ich okamžitá obnova v prípade straty alebo náhodného zmazania. Dáta si k nám môžete takisto importovať, ak prechádzate z inej webovej aplikácie a chcete si nás otestovať.

Náhľad na prostredie a funkcie aplikácie spotreba.sk

Sme nemenej hrdí na spätnú väzbu, ktorú od našich používateľov dostávame a ktorá z nás robí jednou z najlepšie hodnotených aplikácií vo svojej kategórii.

Dajú sa pomocou nej monitorovať aj firemné jazdy?

Áno, spotreba.sk ponúka možnosť evidovania súkromných i firemných jázd. V apríli 2015 sme na webe spustili vytváranie cesťákov, čím veríme sme zjednodušili život nejednému podnikateľovi, ktorý potrebuje vykazovať svoje jazdy na mesačnej báze. Vďaka cesťákom jednoducho na konci mesiaca naimportujete vybrané jazdy za uplnynulí mesiac, vytlačíte a pošlete účtovníčke.

Čo všetko vie, okrem spotreby, používateľ  merať alebo zaznamenávať prostredníctvom vašej aplikácie?

Aplikácia spotreba.sk obsahuje tri hlavné kategórie: Tankovanie, Financie a Jazdy. Financie sme rozdelili na Náklady/Príjem čo je užitočné najmä pre tých, komu auto zarába a chce sčítaním nákladov a príjmov poznať reálny prínos svojho auta do podnikania.

Appka všetky užívateľom zozbierané data spracúva do detailnej štatistiky a Vy tak môžete sledovať svoju dlhodobú priemernú spotrebu, množstvo natankovaného paliva, celkové náklady vozidla vrátane nákupnej ceny (ak ju užívateľ zadal), prevádzkové náklady na 1km a mnoho ďalších zaujímavých údajov o svojom vozidle. Človek by niekedy neveril, aké užitočné môžu takéto štatistiky byť.

Náhľad na prostredie a funkcie aplikácie spotreba.sk

Existuje obmedzenie pre počet pridaných vozidiel v aplikácii?

Nie, spotreba.sk neobmedzuje počet vozidiel. Užívateľ si tak môže u nás sledovať náklady na celý svoj vozový park ;)

Aplikácia podporuje zápis pomocou NFC tagov. Čo to znamená?

V praxi využívame NFC technológiu pre automatické spustenie GPS záznamníka jázd. Pri zakúpení NFC štítka musíte tento najprv spárovať s našou aplikáciou priamo v nastaveniach aplikácie. Od tohto momentu jednoduchým priložením telefónu k NFC štítku spustíte GPS záznam jazdy. Jeho opätovným priložením GPS záznam zastavíte a zaznamenanú trasu si uložíte. Dnes už máme aj vlastný NFC štítok s vlastným logom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aké sú výhody prepojenia dát  s webovým portálom spotreba.sk?

Vďaka zálohe dát na server spotreba.sk má užívateľ možnosť prístupu k údajom svojho vozidla z niekoľkých zariadení súčasne kedykoľvek a kdekoľvek na svete. Iným príkladom je možnosť využívania mobilnej aplikácie na evidenciu jázd, tankovaní či nákladov na vozidlo bez nutnosti ich ďalšieho pracného exportovania. Užívateľ si ich jednoducho nájde na webe presne tak, ako si ich zadal do mobilu a naopak.

Veľkou výhodou zálohy dát na server je možnosť obnovy dát zo zálohy v prípade, že užívateľ o ne z akéhokoľvek prípadu prišiel. Toto sa nám v minulosti už nespočetne krát osvedčilo.

Kde všade je možné aplikáciu používať a s ktorými zariadeniami je kompatibilná?

Appka spotreba.sk je dostupná na stiahnutie pre iOs, Android aj WP. Súčasne teda vyvíjame štyri platformy súčasne a na všetky užívateľom poskytujeme nepretržitú online pomoc. Aplikáciu viete využiť kdekoľvek a bez obmedzenia i v zahraničí. V knižnici čerpacích staníc nájdete na výber z viac ako tridsiatich krajín sveta. Veľmi radi by sme videli zadané tankovania z takých krajín, ako sú Seycheli, Cyprus alebo taký Egypt. Ak v zozname nenájdete čerpaciu stanicu, na ktorej tankujete, viete si ju do zoznamu jednoducho pridať a označiť ju na mape.

Aké funkcie plánujete do aplikácie pridať v najbližšej budúcnosti?

Určite by sme v najbližšej budúcnosti radi zaviedli odmeňovací systém za aktívne využívanie appky v podobne zľavových poukazov na tankovanie.

Z hľadiska technických zmien a vychytávok pracujeme na dennom/nočnom režime farebného prevedenia appky. Pred nedávnom sme prešli redizajnom a z tmavej farby našich appiek sme presedlali na bielu, čo sa však stretlo so zmiešanými reakciami, preto vraciame naspäť do hry tmavú a necháme priamo na uživateľovi, nech si vyberie podľa svojej preferencie.

Inak sme skoro nepretržite v kontakte s našimi užívateľmi či už na našom fóre alebo priamo v komentároch appky na gplay a ich dotazy a pripomienky riešime operatívne, takže ten vývoj napreduje v podstate organicky.

Ďakujeme za rozhovor

Verzia: 2.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.5
Aktuálna cena: Zdarma

3.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+