MojAndroid

Trendom tvorcov Android aplikácií je v posledných mesiacoch jednoznačne pridávanie možnosti tmavého režimu grafického rozhrania. Mohli sme to vidieť nielen u viacerých oficiálnych aplikácií spoločnosti Google, ale aj u aplikácií tretích strán. Tmavý režim využíva vo svojej najnovšej verzii aj systém Android. V čom je výhoda tmavého režimu a aká farba je pre neho najvhodnejšia?

Tmavý režim zobrazenia aplikácií je menej namáhavý pre oči. Hlavnou výhodou ale je, že OLED displeje s ním majú citeľne nižšiu spotrebu a to vedie k dlhšej výdrži smartfónu. Dôvodom je, že OLED displeje nemajú podsvietenie ako LCD a jednotlivé pixely na nich svietia samostatne. Pokiaľ ale majú zobraziť tmavú alebo čiernu farbu, tak nemusia svietiť naplno, alebo môžu byť dokonca úplne vypnuté. Niektoré aplikácie ako napríklad Nova Launcher, ponúkajú viac farieb tmavého režimu a Google dokonca využíva len tmavo-šedú.

Je čierna farba úspornejšia než tmavo šedá?

Túto otázku si položila komunita XDA a urobila s veľmi presným meraním test vplyvu obidvoch farieb na spotrebu displeja. Test uskutočnila na novom smartfóne OnePlus 7 Pro. Jeho displej má pri zapnutom stave najnižšiu spotrebu 400 mW. Pri úplne čiernom pozadí sa skutočne podarilo dosiahnuť spotrebu 400 mW.

Niekto by mohol namietať, prečo má displej aj pri čiernej farbe nejakú spotrebu, keď sú pixely vypnuté. Riešenie je jednoduché. Pixely síce nesvietia, ale aj samotný displej spotrebúva energiu na to, aby fungoval správne. A to je ten základ, 400 mW.

Pri tmavo-šedom pozadí, ktorý využíva nová verzia rozhrania Google Material, sa podarilo namerať hodnotu 401.2 mW. Rozdiel v spotrebe bol teda 0,3 %. Úplne čierne pozadie má skutočne nižšiu spotrebu ako tmavo-šedé Googlu, ale rozdiel je tak mikroskopický, že je až zanedbateľný. A tmavo-šedý režim sa väčšine používateľom podľa prieskumov páči viac.

Náš tip
Súborový manažér od Xiaomi dostal tmavý režim, pribudli aj nové funkcie
28.6.2019
Zdroj: AndroidAuthority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+