MojAndroid

V číslach zatiaľ obrovské rozdiely. Apple a jeho služba Music ani zďaleka nestačí na úspešný Spotify. Napriek tomu švédska služba ide na Európsku komisiu so sťažnosťou. Nepáči sa jej postoj americkej spoločnosti voči konkurencii.

Spotify vs. Apple

Spotify má podľa vlastných slov celkovo 71 miliónov užívateľov. Tým o dvojnásobný počet valcuje americkú konkurenciu. Aj keď sa Apple Music snaží stále viac, svoj podiel síce zvyšuje, no nie je to na úkor konkurencie so Švédska. Spotify si však myslí, že Apple Music porušuje pravidlá hospodárskej súťaže a tiež princíp zakazujúci diskrimináciu. A tak si to namierila so sťažnosťou pred Európsku komisiu. A to napriek tomu, že iOS a jeho on-line obchod s aplikáciami sa chváli zásahom až na jednu miliardu zákazníkov, čo vyhovuje aj samotnej službe Spotify. To však nestačí. A čo teda vyčíta Spotify Apple ako svojmu konkurentovi?

Ako prvá je 30% daň z nákupu v digitálnom svete. Ak zákazník Spotify urobí nákup, tak 30 % z tejto sumy putuje priamo Apple. Taktiež, ak sa zákazník Spotify rozhodne urobiť upgrade z Free účtu na ten Premium, Apple si vyberie svojich 30 %. A tu je zásadný problém, Spotify tvrdí, že musí navyšovať ceny svojho predplatného, čím ide nad svoju americkú konkurenciu a to iba z dôvodu, aby vedel uhradiť spoločnosti Apple ich 30% podiel. A s tým súvisí aj druhá skúsenosť, ak chce Spotify ísť s platbou mimo systém Apple, ten ho za to odmení obmedzeniami, blokáciou komunikácie so zákazníkom alebo zamedzením prístupu k doplnkovým službám, ako je Siri alebo využívaniu aplikácie na hodinkách (Apple Watch). Spotify menuje spoločnosti, ktoré túto 30% daň neplatia, ako je napríklad Uber alebo Deliveroo, pričom je tomu tak údajne z dôvodu, že nie sú konkurenciou pre Apple Music.

A tak chce Spotify jediné, aby zasiahla Komisia, určila rovnaké pravidlá, alebo ich aspoň vymáhala a kontrolovala. To sa však deje iba na európskom trhu, mimo neho už nemá svoj dosah. Vo výsledku by tak všetky služby, ako je Spotify a to vrátane Apple Music mali mať rovnaké pravidlá fungovania, vrátane platieb pre App Store.

Dosiahne Spotify svoje?

Ak by Apple nasadil rovnaké poplatky pre všetkých, vrátane seba, obávam sa, že by to nebolo ideálne riešenie. Zdanením Apple Music tečú peniaze opäť iba pre Apple a to nerieši pre Spotify situáciu. Zrušiť teda poplatky? Apple sa bude brániť a je otázka, ako vie Európska komisia pomôcť. Ako nakoniec dodáva šéf Spotify, Daniel Ek, chcú vyvíjať, chcú poskytovať lepšie služby, avšak to sa dá iba vtedy, ak všetci majú rovnaké pravidlá.

17.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+