MojAndroid

Spotify je síce najúspešnejšou hudobnou streamovacou službou, ale napriek tomu zisk v minulom roku nedosiahla. Či jej k nemu pomôže nové predplatné podcastov, ktoré podľa portálu Variety chce teraz zaviesť, je otázne. Malo by byť totiž veľmi štedré k tvorcom podcastov, čo určite nepoteší konkurenčný Apple.

Spotify nechá tvorcom podcastov plnú sumu predplatného

Spoločnosť Apple totiž nedávno oznámila cenu predplatného v Apple podcastoch. Z ceny predplatného si samotný Apple ukrojí 30 % počas prvého roka a 15 % v nasledujúcom období. Tvorcovia podcastov tak na jeho platforme nedostanú plnú cenu z predplatného. Podobne to funguje aj na konkurenčných platformách ako YouTube, Twitch, Facebook a Patreon.

Služba Spotify sa rozhodla zareagovať a začala s testovaním vlastného predplatného, ktoré má používateľom priniesť exkluzívnejší a bonusový obsah. Prekvapením je, že chce nechať tvorcom podcastov 100 % sumy predplatného, čím ich chce odlákať od konkurenčného Applu.

Exkluzívnymi podcastmi chce služba nalákať nových používateľov

Spotify tak získa konkurenčnú výhodu, ktorá jej môže v blízkej dobe pomôcť aj súvislosti s projektom Boombox. Na ňom spolupracuje so sociálnou sieťou Facebook. Mal by byť vstavaným prehrávačom Spotify v službe Facebook, čím by ste nemuseli spúšťať oficiálnu aplikáciu Spotify, keď by ste si chceli vypočuť pesničky a podcasty.

Samotné Spotify je už dlhodobo v spore s americkým gigantom Apple. Pre kúpu svojho predplatného nevyužíva platobný systém obchodov App Store a Google Play, ktorým si spoločnosti Apple a Google berú vysoký poplatok z predplatného. Používatelia si kvôli tomu nemôžu zakúpiť predplatné priamo v aplikácii Spotify, ale musia tak urobiť cez webové rozhranie.

Spotify chce podcastmi prilákať hlavne nových používateľov. Podľa štvrťročnej správy spoločnosti za obdobie Q4 2020 počúvalo podcasty až 25 % jej používateľov. Na platforme bolo v tom čase 2,2 milióna podcastov. Spoločnosť teraz investovala do exkluzívnych podcastov, ktoré pre ňu vytvoria napríklad americký komik Joe Rogan alebo britský princ Harry s manželkou Meghan.

Náš tip
Akcia: Tieto platené Android hry a aplikácie sú teraz úplne zadarmo
26.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+