Spotify ponúka pôsobivý systém odporúčania skladieb(celkovo audio obsahu), ktorý je založený na strojovom učení a sofistikovaných algoritmoch. Pre niektorých používateľov však môžu byť opakujúce sa odporúčania skladieb, ktoré už počuli, nie veľmi príjemným počúvaním. Spoločnosť nedávno odhalila niektoré aspekty svojho algoritmu odporúčania, čo môže pomôcť používateľom pochopiť, prečo sa im určité skladby neustále objavujú. Správu priniesol XDAdevelopers.
Algoritmus Spotify sa spolieha na tri hlavné piliere odporúčaní
- Kolektívna filtrácia: Táto metóda porovnáva podobnosti medzi používateľmi na základe ich hudobného vkusu. Ak dvaja používatelia zvyknú počúvať podobné skladby, aplikácia môže navrhnúť pesničky obľúbené jedným z nich aj druhému. Tento systém je veľmi populárny aj medzi ďalšími platformami, kam patrí aj Netflix.
- Filtrovanie založené na obsahu: Pri tejto metóde Spotify odporúča hudbu na základe charakteristík samotných skladieb, akými sú sú žáner, tempo či nálada. Ak napríklad niekto často počúva optimistické popové piesne, algoritmus môže odporučiť ďalšie skladby s podobnými prvkami. Niekedy dokonca ja po skladbách, ktoré majú iné tempo či smerovanie.
- Hlboké učenie a neurónové siete: Spotify využíva neurónové siete, aby identifikoval komplexné vzorce v dátach používateľov, čím vytvára personalizované playlisty ako Discover Weekly. Recurrent Neural Networks (RNN) sa zameriavajú na sekvenčné odporúčania, kde na základe histórie predpovedajú, čo by používateľ mohol chcieť počúvať ďalej. Tieto siete sú v neustálom vývoji, preto sa niekedy môže stať, že sa algoritmu nie vždy trafí do vašej chute.
Ďalším aspektom odporúčaní je funkcia Discovery Mode, ktorá umožňuje umelcom a vydavateľstvám zvýrazniť určité piesne v odporúčaniach. Tieto skladby sú zvýhodnené len v prípade, že sú v súlade s profilom vkusu používateľa, a teda ak skladba nemá dostatočnú odozvu, jej priorita klesá. Spotify zároveň prispôsobuje výsledky vyhľadávania na základe toho, ako používateľ interaguje s odporúčanými skladbami.
Mohlo by vás zaujímať:
- Telegram vylepšuje kvalitu a možností videí
- Spoločnosť OpenAI oficiálne spustila svoju konkurenciu Google vyhľadávača
- Google Mapy dostávajú podporu umelej inteligencie Gemini
My môžeme svoje odporúčania ovplyvňovať napríklad tak, že označíme skladby ako nezaujímavé alebo rovno vylúčime konkrétne playlisty. Veríme, že vám do budúca bude platforma prinášať dostatočne dobré skladby na základe vašich preferencií. Ak nie, stále môžete vymeniť predplatné tu, za konkurenčnú platformu ako Apple Music či Tidal.
Nejako im to nefunguje lebo akosi mi neodporúča ani podobné sklaby ani podobný žáner…
Tiež som si to všimol, že si dám metalový playlist a keď pocuvam dostatočne dlho, tak mi tam podhodi aj rap