MojAndroid

Už je tomu nejaký ten piatok, čo sa roztrhlo vrece s odľahčenými verziami populárnych aplikácií. Lite verziu dostal napríklad taký Facebook, Twitter, ale aj Tinder a zväčša teda išlo o aplikácie rôznych sociálnych sietí. Teraz však svoju zjednodušenú verziu dostáva aj najpopulárnejšia služba streamovania hudby, o čom informoval portál Engadget.

Ľahšia, rýchlejšia a šetrnejšia

Nejde pritom o žiadne veľké prekvapenie, pretože Spotify sa vôbec netajilo tým, že na odľahčenej Android appke pracuje. Jej testovanie začalo už v polovici roka 2018 a bolo tak len otázkou času, kedy sa Spotify Lite dostane do Obchodu Play. No a stalo sa tak len zopár hodín dozadu, pričom si túto aplikáciu môže zatiaľ stiahnuť len obmedzené množstvo ľudí. Konkrétne sa môžu radovať obyvatelia 36 krajín, medzi ktorými sa, bohužiaľ, Slovensko ani Česko nenachádza. Nemusíte však smútiť, veľmi podobný nástup mali aj Lite verzie vyššie spomínaných sociálnych sietí.

Tie spočiatku taktiež neboli dostupné na našom trhu, avšak postupom času sa na náš trh dostali. Nehovoriac o tom, že ak si Spotify Lite chcete vyskúšať už dnes, môžete si túto aplikáciu nainštalovať manuálne cez apkmirror. Jej najväčším lákadlom je samozrejme to, že vám dokáže ušetriť dáta. V nastaveniach si dokonca môžete zvoliť mesačný limit dát určených na prehrávanie hudby. Ak ho presiahnete, aplikácia vás na to upozorní. Okrem toho však šetrí aj batériu vášho telefónu a v prípade, že máte menej výkonné zariadenie, tak ho nebude až tak zaťažovať ako klasická verzia aplikácie. Spotify Lite vám ďalej ušetrí aj miesto na internom úložisku, keďže má veľkosť necelých 10 MB.

Napriek tomu sa do tohto jednoduchšieho titulu zmestili všetky najpodstatnejšie funkcie. Môžete si v ňom vytvárať playlisty, vyhľadávať interpretov, albumy či pesničky a, samozrejme, si ich môžete aj prehrávať. Nechýba tu ani prehrávanie pesničiek vo vami zvolenom poradí a oproti klasickej verzii obsahuje hlavná karta prehrávania tlačidlo na prepnutie kvality zvuku. Na druhú stranu ale s touto appkou nemôžete váš telefón použiť ako diaľkové ovládanie pri prehrávaní hudby cez iné zariadenie. Taktiež tu chýba funkcia shuffle play a ovládanie prehrávania pomocou gest.

12.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+