MojAndroid

Spotify údajne zablokovalo účty niekoľkých používateľov po tom, čo si pomocou nástroja Audials Music stiahli zo služby skladby vo formáte MP3. Nástroj síce skladby nesťahuje priamo, len ich nahráva, ale aj to je v rozpore s pravidlami streamovacej služby. O téme informoval portál TorrentFreak.

Audials Music skladby nesťahuje priamo, len ich nahráva. To však Spotify zakazuje

Streamovacie služby priniesli revolúciu v počúvaní hudby tým, že ponúkli prístup k rozsiahlym online knižniciam za rozumnú cenu. Predplatitelia si navyše môžu skladby stiahnuť a počúvať ich aj bez pripojenia na internet, no môžu tak urobiť len priamo cez Spotify. Uložené skladby sa následne nedajú jednoducho prenášať zo zariadenia na zariadenie ako v prípade súborov MP3 a akonáhle používateľ prestane platiť predplatné, bude odkázaný na online počúvanie s reklamami.

spotify titulka
Foto: Redakcia

V snahe vyriešiť túto nepríjemnosť sa v priebehu rokov objavilo množstvo nástrojov, ktoré používateľom umožnia sťahovať skladby zo Spotify vo formáte MP3. K ním patrí aj nástroj s názvom Audials Music. Ten skladby nesťahuje priamo zo streamovacej služby, len ich nahráva pri počúvaní. Týmto spôsobom by však sťahovanie obrovského množstva skladieb trvalo večnosť, preto nástroj ponúka aj vysokorýchlostné sťahovanie. Vtedy pri prehrávaní zrýchli plynutie času, vďaka čomu zvládne skladbu nahrať rýchlejšie.

Podmienky služby Spotify však nahrávanie skladieb neumožňujú a niektorým používateľom nástroju boli ich Spotify účty zablokované.

No sťažnosti o zablokovaných účtoch sa objavovali len od používateľov, ktorí používali vysokorýchlostné sťahovanie. Audials tvrdí, že pravdepodobne to súvisí so skutočnosťou, že Spotify si dlhodobo ukladá údaje používateľov o tom, ako počúvajú hudbu. Keď služba narazila na používateľov, ktorí si v priebehu 5 minút pustili od začiatku do konca skladby, ktoré majú spolu 50 minút, zistila, že niečo nesedí a účty zablokovala.

Audials tvrdí, že zablokované účty je možné jednoducho obnoviť

Zablokované účty ešte nemusia byť stratené navždy. Audials tvrdí, že stačí Spotify požiadať o obnovenie účtu a služba ho bez problémov odblokuje. Taktiež odporúča, aby sa používatelia po odblokovaní vyhýbali vysokorýchlostnému sťahovaniu.

Audials Music dokáže hudbu stiahnuť aj z iných streamovacích služieb, pri nich však neponúka vysokorýchlostné sťahovanie, čiže ich používatelia by sa nemali stretnúť s problémami.

Sú tieto praktiky vôbec legálne?

Audials tvrdí, že áno. Nahrávanie skladieb je podľa amerického autorského zákona legálne v prípade, že tieto nahrávky nezdieľate. Podmienky spoločnosti Spotify však nahrávanie skladieb výslovne zakazujú. Spoločnosť teda mala právo zablokovať účty používateľov, ktorí nástroj používali.

Náš tip
Test Sony WF-1000XM4: Kráľ bezdrôtových slúchadiel

15.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+