MojAndroid

Hudobné služby sú na vzostupe. Milióny používateľov, vysoké zisky z predplatného. Záujem je obrovský a keď sa veľkým hráčom nedarí podľa predstáv, skúšajú rôzne iné techniky. Aspoň to tvrdí Spotify a sťažuje si na Európskej komisii. Tá ide vyšetrovať.

Malý Spotify verzus giganti

Iste, Spotify nie je malý hráč na hudobnom trhu, veď jeho čísla predplatiteľov už zlomili hranicu sto miliónov (v marci tohto roka). Avšak keď si pozrieme jeho konkurenciu, ktorá sa snaží dostať na trh, kde práve Spotify vládne, je to  najmä Apple a Amazon. A v situácii, kedy je americký Apple obviňovaný menšou konkurenciou zo zneužívania svojho dominantného postavenia, prichádza Európska komisia s formálnym vyšetrovaním. A to práve pre podozrenie zo zneužívania dominantného postavenia, ktoré je v rámci EÚ priestoru regulované a zakázané.

Celý problém je spojený práve z App Store, čo je priestor na nákup a platenie za služby každej aplikácie a každého vývojára. A práve Spotify pociťuje v tomto preferovanie Apple Music (konkurent pre Spotify). Preto sa v marci rozhodla spoločnosť podať na Apple oficiálnu sťažnosť. Tŕňom v podnikaní malých alebo menších firiem v digitálnej oblasti, ako je aj Spotify je sporný 30% poplatok z digitálnych predplatných, ktoré musia za každého zákazníka odvádzať práve Apple.

Spotify mieri celkom vysoko. Začatie formálneho vyšetrovania môže znamenať aj výsledok, kedy Apple bude donútený svoje praktiky ukončiť. Okrem toho, vystavuje sa vysokej pokute, ktorá siaha až do výšky 10% celoročného obratu americkej spoločnosti. Šéf Spotify, Daniel Ek obhajuje kroky svojej spoločnosti cez záujmy svojich predplatiteľov. Podľa jeho pohľadu, ak by spoločnosť nereagovala a iba by ticho akceptovala 30% poplatok, ktorý Apple zaviedol, výsledkom by bolo zdražovanie služby, čo nechceli dopustiť. Stali by sa totiž menej konkurencie schopný a práve pre vyššie poplatky by zákazníci mohli voliť lacnejšiu Apple Music.

A čo ďalšie spoločnosti?

A Spotify v boji nie je osamotený. Už teraz sa dostávajú, aj keď opatrne na verejnosť údaje o ďalších, menších spoločnostiach (napr. Deezer), ktoré sa však báli ozvať, pretože čakali reakciu od Apple. A keďže je ich biznis od Apple závislý, radšej si potichu svojich 30% zaplatia. Ak sa však ukáže reálna šanca vyťažiť zo zásahu Komisie víťazstvo, pridajú sa zrejme do boja na strane Spotify.

Inak celkom zaujímavá je reakcia Apple. Ich tvrdenie je v tom duchu, že vyvinuli App Store a priniesli do neho milióny zákazníkov. Tým vlastne dali vzniknúť podnikaniu mnohých developerov a mnohých služieb. Teda všetci majú byť vlastne Apple vďační, pretože sa podieľajú svojimi tržbami na niečom, čo vymyslel a uviedol do života niekto iný. Takže vlastne čo sa sťažujú? Apple a vôbec americký segment je trochu chúlostivý na zásahy Európskej únie, pretože ich považuje za účelové a smerujúce voči americkým spoločnostiam. Tak uvidíme, ako sa vyvinie tento spor a či Spotify dosiahne zmenu, po ktorej tak volá.

8.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+