V dnešnej dobe panuje mienka, že smartfóny nám škodia a nemali by sme ich mať pri hlave, či nechávať v rukách detí pridlho. Mohlo by sa totiž stať, že slabšia radiácia, ktorú zariadenia vyžarujú, by mohla spôsobiť používateľom zdravotné komplikácie. Na to, či je to ale naozaj tak, sa teraz pozrelo WHO, informuje Reuters.
Aj napriek tomu, že množstvo technológií a elektroktroniky v domácnostiach rastie, neznamená to, že sa zvyšuje aj počet ochorení, ako rakovina mozgu. Analýza sa pozrela na 63 štúdií, ktoré boli uskutočnené medzi rokmi 1994 – 2022 a pochádzali celkovo z 10 krajín. Zameraná bola najmä na radiáciu a jej vplyv na zdravie, vrátane vzniku rakoviny mozgu.
Výsledky hovoria jasne
Sledovali sa bežní používatelia zariadení, ale aj takí, ktorí mali smartfón dlho pri hlave z dôvodu častého vykonávania hovorov. Okrem toho spomínané štúdie skúmali aj vplyv zariadení ako televízie, detské monitory a radary. Analýza, ktorej sa zúčastnil aj Mark Elwood, profesor výskumu rakoviny Aucklandskej Univerzity, hovorí o tom, že žiadne z týchto zariadení nespôsobujú rakovinu mozgu.
“Žiadna z hlavných skúmaných otázok nepreukázala zvýšené riziká.”
Mark Elwood
Výskum sa zameral okrem rakoviny mozgu aj na rakovinu hypofýzy, slinných žliaz a leukémiu. Riešili najmä vplyv v bežnom prostredí, v práci, či vlny vysielané rôznymi vysielačmi v našom okolí.
Samotné WHO to tvrdilo už dávnejšie, no nebolo to úplne 100-percentné tvrdenie, keďže to nebolo vedecky úplne podložené. Doteraz sa smartfóny radili do kategórie “možno karcinogénne”, teda do triedy 2B, čo je kategória, ktorá sa používa, ak nemôžeme vylúčiť potenciálnu súvislosť. Naposledy bola táto klasifikácia prehodnotená v roku 2011. Oficiálne vyhodnotenie analýzy prebehne v Q1 budúceho roka.