Okrem toho, že bezdrôtové siete slúžia na prenos údajov, v budúcnosti ich budeme môcť využiť aj na prenos energie – alebo aspoň na jej prijímanie. Umožnia to špeciálne bunky vytvorené z recyklovaných materiálov, ktoré vynašiel tím z Duke University’s Pratt School of Engineering. Rozmery týchto buniek umožňujú ich použitie v takmer akomkoľvek zariadení a výnimkou nebudú ani mobilné telefóny a tablety. Toto riešenie však môže pomôcť aj v rozvojových krajinách.
Projekt špeciálnych buniek môže v budúcnosti zaručiť, že sa smartfóny a tablety budú nabíjať ako perpetum mobile. Kým budú mať zariadenia dostatok signálu, prípadne budú pripojené na Wi-Fi, budú sa vedieť aspoň čiastočne dobiť. To môže byť riešením pre rozvojové krajiny, prípadne na miestach, kde nie je dostatok elektrární, no je tam rozšírený mobilný signál, prípadne tam majú dosah vesmírne satelity (áno, toto zariadenie dokáže získať energiu vraj aj z nich). Technologicky ide o veľmi jednoduché zariadenie a do budúcnosti ho chcú autori ešte vylepšiť a zvýšiť jeho efektivitu. V ďalšom rozvoji im budeme držať palce a uvidíme, kde sa tento projekt dostane, už teraz však vieme, že ide o výborný objav, ktorý podľa nás má budúcnosť.
Zdroj: Gizmodo
nie, nieje to budúcnosť nabíjania.. bude to taký istý hoax ako keď vedci vymysleli novy druh batérie ktorý bude pri rovnakých rozmeroch ponukať o 50% vyššiu kapacitu…….
presne tak zase to kupia kompetentne korporacie aby im neklesli zisky..smutne
takto; ono to je mozne, uz v dakom 19tom storoci sa vedelo, ze elektrina sa da posielat aj wirelessly… ale nechceli to zaviest kvoli tomu, ze by sa to tazsie monetizovalo. Takto cez kable vies zistit kto kolko prudu realne odobera. Uz by sa to dalo aj wirelessly vyriesit, v 19tom storoci ale este ee
Kebyže mám 1 dolár za každú novú technológiu baterií, tak som bohatý jak bill gates
Nebude to fungovať podla mňa.. lebo ak bude niekto získavať energiu zo signálu tak tá energia musí byť aj nejakým spôsobom vyrobená… čiže keď si jeden bude nabíjať mobil signálom tak ľudia v okolí môžu na signál zabudnúť… a poskytovatelia budú mať mnohonásobne väčšiu spotrebu energie tým vzrastú ceny poskytovateľov… atď. atď…
funguje to ale nie v takom množstve ako myslíš , signál je v podstate energia posielaná na veľkú vzdialenosť o vysokej frekvencií o malom napätí … čiže mobil na tom nenabiješ ,iba predĺžiš vydrž !!!
aj keď to je iba malé napätie ak sa tá energia začne odoberať hromadne určite z toho nebude žiadny mobilný operátor nadšený.
človeče trosku si pozri niečo o rádiových signáloch stačia absolútne základy …prosím ťa sprav mi tú láskavosť
Tesla to uz vedel 19.storoci takze nic nove pod slnkom :D
Ty vole Tvoje príspevky sú tak neprofesionálne. Vidno, že sa snažíš múdro rozprávať o niečom o čom nemáš ani páru ako funguje.
nokia na podobnom systém pracuje už niekoľko rokov
furt niečo objavujete , furt niečo sľubujete ! a prt s toho…
presne tak! ta veda je uplne naprd! mali by ju zrusit! Miesto toho by sme sa mali modlit trikrat otcenas denne a mali by sme tu konecne aj lietajuce auta a nekonecne vela elektriny!
Prd z toho sa hovori po slovensky :-D
lebo solarne kolektory niesu dost efektivne …
“ano je”
no urcite :D
nechcem byt negativny ale ropne spolocnosti to nepustia :)
Bezdrôtovo sa aj teraz prenáša energia. Viď bezdrôtové nabíjačky, niektoré televízory, všetky protizlodejské systémy v obchodoch atď.
A energia z bezdrôtových dátových sietí je príliš malá na poháňanie mobilu či tabletu.