MojAndroid

Azda jednou TOP najpopulárnejších organizácii posledných dní a týždňov je SOZA – Slovenský ochranný zväz autorský. Je to organizácia, ktorá zastupuje autorov hudby a uplatňuje pri jednotlivých zariadeniach, ktoré môžu reprodukovať a vytvárať kópie hudby, autorské poplatky, ktoré ďalej podľa zákona rozdeľuje medzi jednotlivých autorov.

Dnes SOZA uplatňuje poplatky za distribúciu CD nosičov, prehrávače MP3 záznamov alebo iných prehrávačov hudby. Taktiež si uplatňuje poplatky na počítače a podobné zariadenia, ktoré dokážu vytvoriť kópiu nosičov hudby.

Najnovšou požiadavkou SOZA je však uplatnenie 3 percentného poplatku na mobilné telefóny:   „Podľa autorského zákona, rovnako ako podľa stanoviska ministerstva kultúry, je mobilný telefón prístroj na vyhotovovanie rozmnoženín zvukových alebo zvukovo­-obrazových záznamov,“ vysvetlila marketingová manažérka SOZA Katarína Tomandlová pre denník SME.

SOZA vo svojej výročnej správe uvádza, že doteraz tento poplatok nebol uplatňovaný, napriek tomu, že podľa zákona je SOZA oprávnený vyberať poplatok za tieto zariadenia.

Nie je však celkom jasné, kde si tento poplatok má SOZA uplatňovať, a preto sa začala zameriavať na trh mobilných operátorov. Tí však spoločne tvrdia: „Poplatok je potrebné uplatňovať u distribútorov mobilných zariadení a jednotlivých výrobcov.“

SOZA sa značným spôsobom spopularizovala po nástupe riaditeľa  Vladimíra Repčíka, ktorého sme v minulosti poznali ako lídra komerčnej televízie na Slovensku. V posledných dňoch a týždňoch SOZA opäť rozvírila hladinu mediálnych vôd tým, že uplatňovala, a naďalej uplatňuje poplatky za vystúpenia maturantov na svojich slávnostiach. No nemusí to skončiť iba pri „stužkovej“ a hranice SOZA-y môžu zasiahnuť do svadieb či pohrebov.

Ministerstvo kultúry už dnes pracuje na novele autorského zákona, kde vysvetlí a definuje jednotlivé pojmy a špecifikuje podmienky a výšku jednotlivých poplatkov.

Zdroj, foto: SME, SOZA

29.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+