MojAndroid

Ako už u Sony býva zvykom, každoročne sú predstavené dva vlajkové modely tejto japonskej spoločnosti. Inak tomu nie je ani tento rok. Po Xperii XZ2, ktorá razantnejšie zmenila zaužívaný dizajn Sony tu máme  Sony Xperiu XZ3. Tá zašla ešte ďalej a ponúka parametre, ktoré sme u tohto výrobcu ešte nevideli. Okrem toho aj nový dizajn, ktorý už nie je taký konzervatívny, no zachováva si svoj Xperia štýl. Rozmery sú na prijateľnej úrovni 158 x 73 x 9.9 mm, len hrúbka trochu vyčnieva z radu. Je to však o poznanie lepšie, ako v prípade modelu XZ2, prípadne XZ2 Premium. Zadná strana je navyše zahnutá, takže hrúbka takmer 1 centimeter nie je žiadnym problémom. Hmotnosť sa zastavila na hodnote 193 gramov. To rozhodne nie je málo. Na druhú stranu, aspoň viete, že v ruke držíte kvalitne spracované zariadenie.

Konštrukcia a dizajn: Takto sa to má robiť

Jedným slovom nádhera. Presne takto by sme mohli zhodnotiť dizajn novej XZ3. Predná strana s natiahnutým a zakriveným displejom a malými rámikmi, ktoré ukrývajú dvojicu stereo reproduktorov, zadná zaoblená strana so známym dizajnom Sony. Dizajnovo vyzerá tento smartfón naozaj výborne. Všetko je presne tam, kde má byť a nie sú tu žiadne rušivé prvky, ktoré by dizajn zariadenia degradovali. Podľa nás sa jedná o jeden z najkrajších smartfónov súčasnosti. Nemusí pritom byť najtenší či obsahovať displej s najmenšími rámikmi na trhu.

Konštrukcia je spracovaná výborne. Ako inak. Rovnako tomu bolo u predchádzajúcich vlajkových lodí a v prípade novinky sa v tomto smere nič nezmenilo. Pocit z držania v ruke je excelentný. Máte pocit, že v ruke držíte naozaj veľmi drahé zariadenia. Ono to vlastne až také lacné nie je, jeho cena je takmer 780 €. Stále je však lacnejšia ako nové iPhony či Samsungy. Zaoblenie zadnej strany výrazne pomáha v istote úchopu. To sa však nedá povedať o zaoblení displeja. Dizajnový prvok je to síce pekný, no vybral si svoju daň v podobe trochu horšieho pocitu držania. Budete sa trochu viac obávať o to, aby vám Xperia nespadla. Zariadenie má príjemnú šírku a do ruky padne celkom dobre, používatelia s menšími dlaňami však môžu mať problém.

Prednej strane samozrejme dominuje veľký, natiahnutý displej. Na bokoch neexistujú takmer žiadne rámiky, pričom zaoblenie displeja dodáva smartfónu eleganciu a unikátnosť. rámiky nad a pod displejom síce nie sú úplne najmenšie, ale na druhú stranu, nie sú ani veľké. Výrobca do nich okrem svojho loga na spodnej strane ukryl aj dva silné stereo reproduktory, takže miesto nad a pod displejom je využité výborne. Presne toto sú miesta, kde by sa reproduktory mali nachádzať. Priestor nad displejom samozrejme obsahuje ešte aj predný fotoaparát a všetky potrebné senzory.

Zadná strana zariadenia vyzerá zaujímavo, elegantne a pekne. Rozmiestnenie prvkov už poznáme zo staršej XZ dvojky, Svoje miesto si tu našiel objektív 19 megapixelového fotoaparátu, pod ním sa nachádza skener odtlačkov prstov. Na spodnej strane nájdeme ešte logo XPERIA a pod ním je efektný výrez, ktorý kopíruje umiestnenie USB-C konektora na spodnej strane. Práve tento výrez pridáva novej Xperii na elegancii a zaujímavosti.

Ľavá strana neobsahuje žiadne ovládacie prvky, pravá je o to zaujímavejšia. Poďme pekne zhora. Nachádza sa tu dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti, pod ním je tlačidlo rozsvietenia a zhasnutia displeja. Jeho dvojitým stlačením sa môžete ihneď dostať do aplikácie fotoaparátu, prípadne spustiť Google aplikáciu. Nakoniec tu máme špecialitku – dvojpolohová spúšť fotoaparátu. Sony je posledným výrobcom, ktorý ju stále využíva a nám sa to veľmi páči. Odozva tlačidiel je výborná, ich stláčanie isté a bezproblémové.Napriek tomu sa nám zdá, že XZ2 mala tieto tlačidlá ešte o čosi lepšie. Trochu problémom môže byť umiestnenie hlavného odblokovacieho tlačidla, ktoré je na náš vkus príliš nízko. Po dvoch dňoch sme si naň však úplne zvykli a teraz nám jeho umiestnenie vyhovuje presne tam, kde je.

Horná strana Xperie XZ3 obsahuje šuflík pre dve SIM karty, prípadne 1 SIM kartu a pamäťovú kartu. Ako to u Sony býva zvykom, pokiaľ šuflík vytiahnete, zariadenie sa reštartuje. Ostatní výrobcovia s tým problém nemajú, nemuselo by ani Sony. Zostáva nám už len spodná strana, ktorá obsahuje štandardný USB-C konektor. Pomocou neho smartfón nabijete alebo pripojíte k počítaču.

Na záver už len dodáme, že konštrukcia Sony Xperie XZ3 disponuje aj zvýšenou odolnosťou voči vode, konkrétne sa jedná o špecifikáciu IP68. To znamená, že smartfón nemá žiadny problém s ponorením do vody hlbokej 1,5 metra po dobu 30 minút. Nemusíte sa tak báť dažďa, prípadne toho, že vám spadne do potoka. Plávať s ním však neodporúčame.

Skener odtlačkov: Zase trochu nízko

Skener odtlačkov prstov sa na Xperii XZ3 nachádza na zadnej strane. Podobne je tomu aj u ďalších nových modelov. Rovnako ako v ich prípade, aj tu nám trochu prekáža jeho umiestnenie. Je totižto až príliš nízko. Ukazovák pri snahe o odblokovanie padne priamo na objektív fotoaprátu. Skener odtlačkov je až pod ním. Výhodou tohto  riešenia je, že keď si na to zvyknete, určite sa vám nestane, že by ste si objektív fotoaprátu zašpinili prstom pri snahe o odblokovanie. Od skeneru  je vzdialený dostatočne. Netradičné umiestnenie skeneru chce naozaj zvyk, nebudú vám na to stačiť dva či tri dni. Ani po týždni to však nevidíme ako ideálne riešenie. Na druhú stranu, niekomu práve toto umiestnenie vyhovuje.

Práca so skenerom je však už iná káva. Všetko ide rýchlo, priam bleskovo. Nastavenia konkrétneho prsta trvá pár sekúnd, stačí ho párkrát priložiť. Pri iných značkách je to o trochu zložitejšie, vyzvú vás najskôr na priloženie jednej časti, potom bokov atď. Pri Xperii stačí naozaj párkrát priložiť a prst je zaregistrovaný. Týmto spôsobom môžete samozrejme zaregistrovať aj viac prstov. Presnosť a efektivita odblokovania pomocou odtlačku prsta je následne skvelá, až neuveriteľná. Zo 100 pokusov sa možno raz stane, že váš prst nerozozná. Treba si však dávať pozor na to, aby nebol mokrý a podobne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+