MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko čo si môžete priať

Základom každého telefónu je samozrejme telefonovanie. Dnešné smartfóny ponúkajú množstvo rôznych funkcií, no netreba zabúdať ani na hlavný dôvod, prečo telefóny existujú – telefonovanie. To zvláda nová Sony Xperia XZ3 na jednotku. Základom je slot na 2 SIM karty, takže s výberom operátora sa nemusíte obmedzovať. Pokiaľ používate dve SIM karty, nová Xperia vám vyjde v ústrety. V tomto prípade však zabudnite na možnosť rozšírenia vnútorného úložiska pomocou pamäťovej karty. Slot na ňu je totižto zdieľaný so slotom na SIM kartu.

V nastaveniach hovorov si jednoducho nastavíte preferovanú sieť, prípadne vyberiete možnosť “najprv sa opýtať”. V tomto prípade sa vás telefón vždy pred telefonovaním opýta, z ktorej karty chcete zavolať. Pokiaľ chcete využívať dátové služby len na jednej karte, žiadny problém. Rovnako môžete nechať zapnuté dáta na oboch kartách. Smartfón zvláda LTE pripojenie na oboch SIM kartách. V prípade, že 4G siete nevyužívate, môžete si upraviť aj preferovaný typ siete pre každú kartu zvlášť. Na zmeškaný hovor či sms alebo inú zmeškanú udalosť vás dokáže upozorniť blikajúca LED dióda, ktorá je umiestnená nad displejom v pravej strane. Je naozaj dostatočne jasná a veľká, rozhodne ju neprehliadnete.

Sony Xperia XZ3 ponúka aj prehľad spotrebovaných dát, ktorý je zaznamenávaný pre každú SIM kartu zvlášť. Dokonca si viete pozrieť aj spotrebu dát pri WiFi pripojení. Keď už sme pri WiFi, pripojenie pomocou tejto technológie je stabilné a nemáme s ním žiadny problém. Rovnako je to aj v prípade LTE pripojenia. Kvalita hovoru je veľmi dobrá, zvuk čistý a dostatočne hlasný. Zvonenie taktiež vďaka dvom silným reproduktorom určite neprepočujete. Kvalita signálu je štandardná, rovnaká, ako pri ostatných smartfónoch.

Nová Xperia zvláda aj bluetooth pripojenie a to v najnovšej verzii 5.0. Ak ste fanúšikmi bezkontaktných platieb pomocou Google Pay, novinka vás nesklame ani v tomto smere, NFC čip je prítomný. Smartfón vás taktiež dokáže bez problémov navigovať do cieľa. GPS sme otestovali s navigáciami Google Mapy a Waze. Všetko bez problémov, vašu pozíciu vidíte do niekoľkých sekúnd. Navyše, na kvalitnom displeji nebudete mať problém ani s čitateľnosťou počas navigovania.

Fotoaparát: Je to dobré, no nie najlepšie

Sony nejde v oblasti fotoaparátu s trendmi a stále sa drží jedného hlavného fotoaparátu na zadnej strane. Ten v modeli XZ3 disponuje rozlíšením 19 megapixelov a svetelnosťou f/2.0. Nie je to nijak extra hodnota, no to stále nemusí hovoriť o výslednej kvalite fotografií za zhoršených svetelných podmienok. Nájdeme tu rýchle PDAF zaostrovanie a nechýba elektronická stabilizácia obrazu. Ako sme už u Sony zvyknutí, tá optická k dispozícii nie je. Maximálne rozlíšenie fotografií pri pomere strán 4:3 je 19 megapixelov, pokiaľ si zvolíte širokouhlejší pomer 16:9, budete si musieť vystačiť so 17 megapixelmi. Fotografovať môžete aj v pomere strán 1:1, pričom v tomto prípade bude maximálne rozlíšenie 14 megapixelov. Fotoaparát môžete rýchlo zapnúť dvojitým stlačením tlačidla napájania, stačí to nastaviť v nastaveniach.

Aplikácia fotoaparátu je spracovaná výborne. Všetko je rýchle a prehľadné, takto to má vyzerať. Na ľavej strane displeja máte rýchly prístup k nastaveniam, prepínaniu medzi predným a zadným fotoaparátom či pomeru strán a blesku. Pravá strana už tradične obsahuje tlačidlo spúšte fotoaparátu, no my sme radšej používali hardvérové tlačidlo, ktoré je naozaj návykové. Vľavo od spúšte nájdeme ešte rýchly prepínač medzi fotoaparátom a videom. Pod tlačidlom sa zase nachádza skratka k režimom. Tu máte na výber panorámu, Google Lens (ten už nemusíme predstavovať), kreatívny efekt či spomalený záber. Fotoaparát dokáže automaticky zistiť scénu a tomu prispôsobiť nastavenia. Ak patríte medzi pokročilejších fotografov, určite oceníte profesionálny režim. V ňom si môžete nastaviť vyváženie bielej, expozíciu, ISO, rýchlosť uzávierky či manuálne zaostriť. Rýchlosť aplikácie sme v prípade modelov XZ2 a XZ2 Premium kritizovali, tu ide všetko absolútne bez problémov. Sony  vypočulo naše želanie ohľadom optimalizácie aplikácie.

Veľmi slušné výsledky

Výsledné fotografie patria určite medzi to lepšie, ich kvalita je veľmi dobrá. Ponúkajú naozaj veľmi pekné a reálne farby a dostatočnú ostrosť. Na úplne najlepšie fotomobily to ešte stále nie je, no je vidieť obrovský posun vpred, čo sa týka kvality fotografií v prípade smartfónov od Sony. V prípade ideálnych svetelných podmienok dokážete urobiť naozaj vynikajúce zábery, ktoré sa môžu smelo rovnať s tými úplne najlepšími.

Clona na úrovni f/2.0 dáva tušiť, že v slabšom svetle to až také ružové nebude, no Xperia aj v tomto smere prekvapila. Fotografie síce nezachytia toľko svetla, čo najlepšie smartfóny v tejto oblasti, no na druhú stranu sa môžete tešiť na celkom ostré fotografie s dobrým farebným podaním. Teší nás aj nižšia miera šumu.

Fotoaparát zvláda aj efekt rozmazania pozadia, hoci obsahuje len jeden objektív. Niekedy z neho vyjdu naozaj krásne fotografie s pekným rozmazaním, inokedy je to už horšie. Z používania portrétového režimu sme mali zmiešané pocity. Často sa stáva, že smartfón nie je schopný rozoznať miesta, ktoré má alebo nemá rozmazať. Výsledky sú neisté. Často sa napríklad stáva, že Xperia fotografiu neurobí vôbec, pričom napíše, že rozmazanie pozadia sa nepodarilo.

Predný fotoaparát disponuje rozlíšením 19 megapixelov a clonou f/1.9. Veľkou výhodou oproti konkurencii je aj automatické zaostrovanie. Vďaka nemu sú selfie portréty veľmi pekné. Kvalita fotografií predného fotoaparátu rozhodne neurazí a patrí jednoznačne medzi to lepšie, čo môžeme na poli smartfónov nájsť.

Video

HDR video zvláda novinka v rozlíšení až 4K pri 30 snímkoch za sekundu. V prípade, že si zvolíte Full HD rozlíšenie, k dispozícii máte 60 snímkov za sekundu. V tomto prípade sa môžete tešiť aj na digitálnu stabilizáciu obrazu, ktorá videu výrazne pomáha. Ak si však zvolíte 4K rozlíšenie, stabilizácia prítomná nebude. Videá z Xperie XZ3 sú veľmi pekné, nemáme k nim absolútne žiadne výhrady. Odporúčame však zvoliť Full HD rozlíšenie. Silnou zbraňou a dobrým marketingovým lákadlom je aj možnosť nahrávať spomalené video. V tomto prípade sa môžete tešiť až na 960 snímkov za sekundu, pričom rozlíšenie je plné Full HD. Tieto videá sú naozaj veľmi efektné. Tieto videá však odporúčame nahrávať len vo veľmi dobrých svetelných podmienkach. Inak sa môžete pripraviť na to, že vaša scéna bude tmavá a bude obsahovať množstvo šumu. Predný fotoaparát zvláda nahrávať video vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Digitálna  stabilizácia obrazu je prítomná aj tu, takže vaše videá z predného fotoaparátu nebudú roztrasené. Kvalitou by sme ich zaradili medzi to najlepšie, čo v smartfóne nájdete. Pekné farby, dostatočne ostré a čerešničkou na torte je aj automatické zaostrovanie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+