MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android Pie v priamom prenose

Sony Xperia XZ3 je prvým zariadením, ktoré prišlo na trh s už predinštalovaným najnovším operačným systémom od Googlu. Nad operačným systémom je samozrejme nenápadná nadstavba od Sony, ktorú už veľmi dobre poznáme. Ako to už býva zvykom, vyzdvihujeme u nej jednoduchosť a príkladnú softvérovú optimalizáciu. Nie je tomu inak ani v prípade najnovšej Xperie XZ3. Systém beží svižne, žiadne zasekávanie či zaváhanie tu neexistuje. Samozrejme, za toto vďačí aj výkonnému procesoru. V systéme nechýbajú nám už dobre známe aplikácie priamo od Sony, napríklad prehrávač hudby, videa či galéria. Na domovskú obrazovku si samozrejme môžete pridávať widgety alebo zástupcov aplikácií. Mriežku aplikácií je samozrejme možné zmeniť v nastaveniach.

Veľmi zaujímavé možnosti ponúka položka v nastaveniach s názvom Xperia Assist. Tam si môžete nastaviť automatizáciu smartfónu. Môžete nastaviť vypnutie alebo zapnutie funkcií a súčasti systému na základe času či miesta, na ktorom sa nachádzate. Takže napríklad keď ste v škole či v práci, smartfón dokáže automaticky vypnúť zvuky. Rovnako obsahuje možnosti nastavení pri hraní hier, môžete upraviť hlasitosť zvukov vypnutie dát na pozadí či optimalizovať zariadenie pre lepší zážitok z hry. Poslednou možnosťou v menu Xperia Assist je položka s názvom Šikovný čistič. Pokiaľ ju zapnete, Xperia automaticky optimalizuje ukladací priestor a pamäť na základe analýzy zvyčajného používania aplikácie, čím sa zlepší celkový výkon zariadenia.

V nastaveniach systému môžete nastaviť režim ovládania jednou rukou. Vtedy sa displej smartfónu zmenší a vy tak pohodlnejšie dosiahnete aj do opačných rohov, s čím by ste inak mali problém. Systém ponúka veľmi slušné možnosti optimalizácie. Môžete si zmeniť tému, veľkosť mriežky aplikácií alebo aj prechody medzi jednotlivými stránkami na domovskej obrazovke.

Multimédiá: Ten pravý multimediálny zážitok

V oblasti multimédií sú Xperie dlhodobo veľmi silnými bojovníkmi. To platí aj pre novú XZ3. Na krásnom OLED displeji budú vaše fotografie vyzerať výborne, rovnako aj videá. Výborný zážitok pri pozeraní videí umocnia aj dva silné stereo reproduktory, ktoré sú umiestnené na prednej strane zariadenia – nad a pod displejom. Tie hrajú naozaj dostatočne nahlas a aj kvalita zvuku je veľmi dobrá. Navyše, ich umiestnenie je ideálne. Od Sony by si v tomto smere mohli brať príklad aj iní výrobcovia. Pri práci so smartfónom mieri zvuk priamo na vás, čo je veľkou výhodou.

Sony už od modelu XZ2 ponúka špeciálnu funkciu, ktorá umožňuje zariadeniu vibrovať do rytmu hudby alebo zvukov. Intenzitu vibrácií si môžete samozrejme regulovať. Je to veľmi príjemným spestrením a ešte viac to umocní váš multimediálny zážitok. Pokiaľ by vám však táto funkcia nesadla, jednoducho ju vypnete. Ale aby sme len nechválili, ideme kritizovať. Zariadenie neobsahuje 3,5 mm jack, čo je asi jediným mínusom inak skvelého multimediálneho zariadenia. Tento konektor sa pomaly vytráca, to je fakt. Je len otázku času, kedy ho prestanú používať všetci výrobcovia, Sony už na túto vlnu naskočilo. Niekomu to prekáža, inému nie. Na trhu je množstvo slúchadiel s USB-C konektorom alebo výbornou alternatívou sú aj bluetooth slúchadlá. Pokiaľ by ste však chceli používať vaše obľúbené slúchadlá s 3,5 mm jackom, stačí pripojiť redukciu a môžete počúvať.

Smartfóny od Sony už tradične ponúkajú široké možnosti nastavenia zvuku. Na výber máte napríklad funkciu Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorá dostane maximum kvality aj z menej kvalitných skladieb či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Samozrejmosťou je potom aj ekvalizér s niekoľkými prednastavenými profilmi a možnosťou manuálneho nastavenia jednotlivých frekvenčných pásiem. V prípade, že si potrpíte na basy, môžete si ich vylepšiť použitím špeciálneho filtra Clear Bass.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+